,xso

bewerking der kofflegronden de last, op de koffieplanters gelegd, zeer belangrijk zou worden verhoogd. Verder had men twijfel uitgedrukt, of wel ooit voor de koffiecultuur weder een tijdperk van bloei zou kunnen aanbreken en of het mogelijk zou zijn haar alsnog te doen worden een zegen voor de bevolking en tegelijkertijd een rijke bron van inkomsten voor den Staat.

Dr. Burck tracht nu in zijne brochure zoowel de vrees voor opdrijving van de lasten voor de bevolking bij de toepassing eener meer rationeele cultuurwijze weg te nemen, als een antwoord te geven op de vraag, op welke wijze de koffiecultuur moet worden geregeld, om wederom, evenals voorheen, eene bron van welvaart voor de bevolking te worden.

Vooraf gaat de schrijver na hetgeen van eiken bij de cultuur ingedeelden inlander volgens de bestaande voorschriften wordt gevorderd.

Uit de gegevens, verkregen door het ten behoeve van den ,, bijslag" ingestelde onderzoek over gansch Java betreffende de verhouding van arbeid en loon bij de gouvernements-koffiecultuur en uit andere gegevens, A-erstrekt door administrateurs van koftieondernemingen in de verschillende residenties, becijfert schrijver het aantal dagen, door de bevolking aan de cultuur besteed, in verschillende dessa's. Het besluit, waartoe hij komt, is, dat de maximum-arbeid, in gouvernementsdienst gevorderd bij de cultuur der Java-koffie, 32 dagen in het jaar vereischt, behalve den tijd benoodigd voor den pluk en de bereiding van het product; voor de Liberia-koffie is dit 31 dagen.

Schrijver betoogt daarna, dat eene vereenvoudigde cultuurwijze geen verlichting zou zijn voor de bevolking, maar ten slotte op eene verzwaring zou uitloopen. Aan algemeene cultuurvoorschriften is echter geen behoefte meer, nu in zoovele districten, waar de gouvernementskoffiecultuur gedreven wordt, ook de Europeesche land-