waren daarentegen van gevoelen dat het beter ware de pakhuizen te Dordrecht, Schiedam en Middelburg op te ruimen, te meer daar de hoeveelheid koffie zelfs in de gunstigste jaren niet de helft bedraagt van hetgeen vroeger gemiddeld per jaar werd aangebracht.

Eenige leden spraken den wensch uit, dat een deel van de voorwerpen van kunst, behoorende tot den oorlogsbuit op den voormaligen vorst van Lombok veroverd, naar Indië teruggezonden zou worden, ten einde in het museum van het Genootschap voor Kunst en Wetenschappen te Batavia geplaatst te worden.

De kosten der officieele deelneming van NederlandschIndië aan de Parijsche wereldtentoonstelling in 1900, gerekend op ƒ 100,000, achtten eenige leden zeer hoog. Toch waren zij bereid hunne stem te geven aan het thans gevraagd crediet, mits uit de nadere inlichtingen des minister blijkt, dat in de eerste plaats gestreefd zal worden naar deelneming van de verschillende takken van nijverheid en landbouw in Indië.

Nu te Amsterdam een locomotievenfabriek wordt gevestigd , achtte men het in het algemeen belang wenschelijk dat die fabriek van Gouvernementswege krachtig zou worden gesteund door het bestellen van locomotieven voor Indië: Gevraagd werd, of de minister bereid was dien steun te verkenen.

Gaarne zou men vernemen, of voorstellen omtrent verbetering der kazerneering voor de koloniale reserve te Nijmegen spoedig tegemoet kunnen worden gezien.

Opnieuw werd aangedrongen op de vervanging van de pacht wegens het slachten van rundvee enz. door eene belasting.

Gaarne zou men vernemen, hoe de minister over de afschaffing der pachten van Chineesche dobbelspelen en van arak en andere sterke dranken denkt.

Eenige leden wezen op den ongunstigen toestand, waarin