Om te doen begrijpen, waarom vooral deze buitengewone zending noodig was, geeft de heer Louw een uitvoerig en grondig overzicht van het financieel beleid van den afgetreden gouverneur-generaal Van der Capellen. Dan volgt het bestuur van den commissaris-generaal Du Bus. Al spoedig kwam het tot een scherp conflict tusschen dezen en den Raad van Indië, die eene poging deed om zich tegen de hervormingsmaatregelen van den commissaris-generaal te verzetten, maar moest eindigen met toe te geven. Twee leden van den Raad werden ter verantwoording naar Nederland gezonden: daarmede was het verzet gebroken, de Raad van Indië feitelijk op zijde geschoven. Daarna had Du Bus de vrije hand in het nemen van die bezuinigingsmaatregelen, die hij noodig achtte, die deels reeds door den Koning waren voorgeschreven en waarmede de gouverneur-generaal Van der Capellen reeds was begonnen. Du Bus was een man van ontzaglijke werkkracht: wat hij alleen reeds in 1826 tot stand bracht, grenst aan het ongelooflijke. Grondig met het Indische bestuur bekend, hervormde hij overal, waar hij misbruiken vond: veilig kan men zeggen, dat hij deed, wat zijne hand vond om te doen.

Dit is in het kort de inhoud van het tweede deel van kapitein Louw's werk, dat, naar wij hopen, ook in ruimeren kring dan van de militairen alleen de belangstelling moge vinden welke het zoo ruimschoots verdient.

Eene nieuive brochure over beri-ber'i.

Over de bestrijding dezer ziekte heeft de arts E. van Dieren, onder den titel: Kanttcekeuingen op dr. Vordermans Beri-beri-rapport en nog iets — een uitvoerig vlugschrift uitgegeven, dat hij heeft opgedragen aan den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. Het is een strijd-