Ook heeft in het afgeloopen jaar mej. Winter met het onder hare directie staande dameskoor weder eene openlijke uitvoering gegeven. Daar de ruimte niet toelaat alle concerten breedvoerig te bespreken , wil ik hoofdzakelijk hel goede, dat in deze uitvoering was, even aanhalen. Dit geldt in de koren vooreerst dealten, die aanmerkelijk vaster en krachtiger zijn dan de sopranen, ofschoon ook onder deze eenige flinke stemmen gevonden worden, die zeker bij voortdurende oefening nog meer vei trouwen en vaster intonatie zullen vei krijgen. Het geheele koor getuigt van ambitie en van achting voor hare directrice. De heer Winter droeg een clariuetobligaat voor, dat, ofschoon het niet tot de brillante concert-obligaten kan gerekend worden , mij een waar genot verschafte, en zeer in den geest der compositie werd voorgedragen.

Het eerste concert der liedertafel was een der beste, die deze vereeniging ooit gegeven heeft. De eer daarvan komt niet alleen den zangers maar ook aan bet orchest toe. dat met vuur en groote naauwgezetheid Beethoven's 2e symphonie heelt uitgevoerd. Hoezeer er in den laatsten tijd veel over den achteruitgang of liever de verzwakking van ons orrhestwezen is gesproken en geschreven , dit concert heeft een afdoend bewijs geleverd, dat, nu er geregeld tedere week wordt gerepeteerd, nu alle goede dilettanten medewerken , en nu de ambitie als het ware op nieuw gewekt is er toch nog wat goeds met ons orchi-st-persoueel is uit te voeren, hetgeen bij eene enkele repetitie, zoo als gewoonlijk voor het studenten-concert wordt gehouden , niet te verwachten is. Het eersle studenten concert ga ik stilzwijgend voorbij, omdat vroeger wel eens de aanmerking is gemaakt, dat een invitalieconcert , waarin nu en dan liefhebbers optreden , niet moet gereeeuseeid worden '). De obligaten weiden door twee dilettanten, de HH. Wouters (violoncel) en R i k kers (tenor) voorgedragen. De heer I b u r g uit Kampen speelde twee viool-obligaten van Wieniawsky en Léo nard.

Op den tweeden kersdag werd er in de groote kerk een klein bewijs gegeven, dat er, om iets goeds uit te voeren, niet altijd een groot personeel vereischt wordt. Een lOtd zangers, 5 heeren en 5 dames, zongen van het orgel, door het gezang der gemeente afgewisseld, eenige kleine vierstemmige koralen , die eene voortreffelijke werking deden, en mij, wat klank werking betreft, zeer verrasten. Het is te vvenschen, dat zulke uitvoeringen, die zeker de stichting zeer verhoogen, zullen herhaald worden. Naar mijn oordeel is zulks een volmaakt geschikt middel om den smaak voor muzijk eenigzins bij hei volk te vormen. Thibaut heeft over hel koraal en de kerkmuzijk in zijn voortreffelijk wei k : Veber Reinheit der Tonkunst, veel belangrijks gezegd; onder anderen pag. 30, waar hij over vierstemmig koraalgezang door de geheele gemeente en de mogelijkheid daarvan sprekende, zegt: »Ist namlich ein Volk sinnig und fromm ; halt es den Sonntag heilig, sind ihnen gute musikalische Anlageu gegeben ; nehmen sich von allen Seiten windige Geistliche der Verbesserung des Kirchengesanges an ; stehen ihnen tüchtige Tonkünstler mit Rath und That zur Seile; und wendet man auf den musikalischen Unterricbt in der Volksschulen vorzüglichen Fleiss2); so kann ein gulen vierstimmigen Gesang der Gemeinden als sehr möglich gedacht werden, und die Erreichung dieses Zieles ware

für musikalische Harmonie, und Benulzung der individuellen Krafte allen Gemeindeglieder von grosset' Bedeutung." Ofschoon het nu veel zwarigheid zou opleveren en veel tijd vereischen om eene geheele gemeente zoo ver le brengen , zoo zoude toch een afwisselend vierstemmig koorgezang van hel orgel , zonder begeleiding gezongen , (dat natuurlijk minstens een achttal goede stemmen vereischt), wel in iedere stad te verkrijgen zijn; alleen zoude de organist zich eenige moeite en eene repetitie moeten getroosten. Men heelt meermalen proeven genomen met koperen instrumenten en deze tot afwisseling een koraal doen uitvoeren; dit doet eene goede werking; en toch frapperen 8 goede stemmen meer dan een geheel korps koper-instrumenten. Wat de menschelijke stem in een kerk vermag, hebben de 30 zangers bij de krooning van Napoleon I te Parijs bewezen. De Parijzenaars hadden namelijk het orchest met 80 harpisten bezei, die evenwel totaal geslagen werden door de 30 van Rome medegebragte zangers, (die den Paus met het Tu es Petrus, van Scarlatli, ontvingen).

Om tot mijn verslag lerug te komen. Op genoemden kersdag voerde de heer Worp op zijne gewone voortreffelijke manier zijne laatste brillante orgel-fantaisie uit.

Nog blijft mij over het concert van den heer A. de Cornillon en B. B o e k e I ui a n uit Utrecht te bespreken. Het programma hiervan was: twee Ouvertures: Mozes , van Lindpaintner, en Marco Spada, van Auber. Concert voor clarinet, van Reissiger. Es-dur-concert voor piano, van Moscheles. Romance voor clarinet, van Auber. (De Schlummer-aria). Fantaisie voor viool, van Artot. Taruntelle, voor piano, van St. Heller.

De obligaten van Reissiger en Moscheles deden den smaak der concertgevers alle eer aan. De heer Cornillon is genoegzaam bekend, zijne vaardigheid en zijn toon zijn nog als vroeger en de zuiverheid zijner pp onberispelijk ; voor mij zoude ik evenwel het Schlummer-aria liever met minder appogiatures, grupetlo's en rubarando's hooren , de sierlijkste ornamenten worden door te veel herhaling triviaal. Het is waar, dat de voordragt veel van den smaak en de opvatting afhangt, en zoo als bekend is, hierover moeijelijk te twisten valt, en in zoo verre is het dus eene individuele opmerking.

In den heer Boekelman leerde ik eeu pianist van veel verdienste kennen; kort na Ernst Lu beek op te treden, is geen gemakkelijke taak, waarvan de heer Boekelman zich evenwel met eere heeft gekweten ; in het concert van Moscheles heeft hij alle goede eigenschappen van een pianist, die aan eene goede techniek eeu goeden smaak paart, ontwikkeld; hij phraseert goed, is duidelijk ook bij alle zwarigheden en heeft eene rustige, waardige voordragt. In de plaats van Sl. Heller's Tarantelle droeg de heer B. uit Schutnann's Fantasiestücke Op. 12, Waruml en Grillen voor; en eindelijk nog, 't geen mij den indruk van Schumann's innige compositie ontnam, eene moderne illustratie van het gebed uit de Noordster van Meijerheer en eene ongelukkige fantaisie op het Té Vivat. Op een studentenfeest kan zoo iets genoegen doen, op een concert, na compositiën van Schumann en Moscheles smaakt het als dropwater op kabinetwijn. Ik wil dezen misgreep even wel liever op rekening eener galanterie dan op de rekening van den heer Boekelman stellen en eindig met hem van harte eene hem waardige carrière toe te wenschen.

Maurice Hageman.

t) Hierover zou ik de meening van andere HH. correspondenten gaarne vernemen.

1) Hetgeen bij ons nog iets le wenschen overlaat.