Marineblad

zeker geen onbekende schrijver. Van zijn hand verschenen reeds te voren de beide boeken „The narrow seas to the Dardanelles 1910— 1915" en „Scapa Flow to the Doverstraits 1916—'18", werken, die door velen met groote belangstelling zijn gelezen.

Thans ligt voor ons zijn derde boek, waarin hij beschrijft de eerste 20 jaren van zijn marineloopbaan. Het boek vangt in zijn eerste bladzijden aan met een stamboom van de familie Keyes, welke omstreeks 1200 begint en ons toont, dat steeds in elke periode leden in het leger of vloot hebben gestreden voor King en Country.

Roger Keyes, zoon van een Britsch-Indisch officier, werd geboren in het woeste land aan de Noordgrens van Britsch-Indië, de bekende „North West Frontier". Hij bracht zijn jeugd door in een omgeving, die in hem den drang naar avontuur wel moest aankweeken. Als jongen van 13 jaar, voor onze Hollandsche begrippen al zeer jong, begon zijn marineloopbaan. In de 20 jaren, waarover dit boek handelt, reizen wij met Roger Keyes, eerst als Naval cadet en daarna als officier de heele wereld rond. Wij komen tegen namen van plaatsen en gebeurtenissen, die voor allen bekende klanken zijn; o.a. de Boxer-opstand van 1900 en de gevechten om Tientsin. Het doet goed deze vervaagde gebeurtenissen weer eens te lezen en te ervaren op welke wijze daaruit voor de Britsche Navy officieren groeiden, die later in den wereldoorlog de schare van de nationale helden zouden vormen.

Een goed geschreven boek zijn wij door dit werk rijker geworden, waaruit in het bijzonder de toekomstige en jeugdige marineofficier veel zal kunnen leeren. v. d. M.

Het luchtwapen en zijn problemen

door M. W. J. M. Broekmeyer, Eerste Luitenant der Infanterie-waarnemer; uitgave NV. v/h H. Born te Assen; 107 blz., vele illustraties op kunstdrukpapier; prijs ingen. ƒ 1,25, geb. ƒ 1,90.

Dit boekje wil het geheel der problemen behandelen, welke door een ontzaglijke ontwikkeling van de oorlogsluchtvaart zijn geschapen. Deze problemen zijn vele en de schrijver heeft hen behandeld in beknopten, populairen, doch tevens in zeer overzichtelijken en volledigen vorm.

Heeft de schrijver echter rekening gehouden met Nederlandsche lezers en met de bijzondere positie van een land als het onze: een klein moederland en wereldverspreide deelen van het Koninkrijk? Ons inziens, neen! Ons dunkt, dat de schr. te veel in de uniform is gekropen van een Duitschen of Engelschen luchtmaarschalk als ge-