Marineblad

De „Krasny Flot" schreef over de oefeningen, dat de gedurfde aanvallen van schepen en vliegtuigen bewezen hebben, dat de jeugdige officieren voor hun taak waren opgewassen. Toch zijn er zoo nu en dan fouten gemaakt en de rookgordijnen werden op onvoldoende wijze gebruikt. Enkele schepen voerden weliswaar zeer stoutmoedige aanvallen uit, doch in oorlogsomstandigheden zou er niets van zijn terechtgekomen. Uit een en ander blijkt wel, dat de tactische kennis der commandanten verder ontwikkeld moet worden. Ook het stafwerk liet nog te wenschen over; het is voorgekomen, dat schepen, welke een speciale opdracht hadden, vergeten werden door den staf van hun divisie. Ook is de radio onnoodig veel gebruikt.

Ook in de Zwarte Zee werden vlootmanoeuvres gehouden nabij Sebastopol. RM. 5.39.

Bases in het Verre Oosten

Sedert 1935 is te Nogaevo (Noordkust van de Zee van Ochotsk) een nieuwe haven in aanleg. Het werk wordt door eenige tientallen duizenden gedeporteerden uitgevoerd. De Russische Pacificvloot kan over de navolgende bases beschikken: hulpsteunpunt Possiet; voornaamste basis: Wladiwostok met omringende baaien, voorts Sovetskaïa Gavan (Sovgavan), De Castri, Nikolajewsk aan de Amoer, Nogaevo en Petropawlowsk (Kamchatka). Te Komsomolok aan de Amoer, op 400 km van de monding, bevinden zich een werf voor kleine schepen en wapenfabrieken. R.M. 5.39.

Het Russische marineblad Morskoï Sbornik van NovemberDecember 1938 zegt o.m., dat de Zee van Ochotsk door de Koerielen aan Oost- en Zuidzijde is gesloten. De 680 mijl lange Koerielen hebben 19 navigeable passages, tezamen 280 mijl breed. De helft daarvan (aan den Noordkant) is slechts zelden door ijs bevaarbaar. Dank zij de groote diepten, van 50 a 500 m, sterke stroomingen en veelvuldige misten gedurende den zomer, is het afsluiten van de straten geen gemakkelijke zaak, zelfs voor een groote vloot.

De vaart van Russische onderzeebooten naar den Oceaan zal derhalve veel makkelijker zijn via de Zee van Ochotsk dan via de Japansche Zee. De Zee van Ochotsk is echter dicht bij de Russische kust gedurende 6 maanden per jaar met ijs bedekt. De afstand Yokohama—Nogaevo en Nikolajewsk is + 1700 en 1500 mijl (via het midden van de Koerielen), zoodat onderzeebooten van middelbare grootte niet veel zullen kunnen uitrichten. Ook Petropawlowsk, de eenige Russische haven aan de open zee, bevindt zich nog op 1400 mijl van de groote Japansche havens.