Buitenlandsche tijdschriften

Landeffekt bij radiopeilingen.

Over deze soort afwijkingen publiceert E. Schreiber in de „Seewart" twee series waarnemingen, die onder zeer verschillende geologische omstandigheden plaats hadden. Door de waarnemers werd o.a. gekozen het radiobaken van Hanstholm (Denemarken), waarbij de peilingen een scherpen hoek van 8 a 32° met de kust maakten. De afwijkingen bleven bij een serie van 20 peilingen tusschen 0° en 2°. Bij de tweede serie, varende door de Zuid-Noorsche scheren en fjorden (o.a. het Hardanger-f jord) werd het radiobaken Marstein (Noorwegen) gepeild. Hier waren de geconstateerde afwijkingen zeer uiteenloopend, somtijds, zooals in de vaarwaters aan den buitenkant van het scherengebied, zeer gering, in andere gedeelten weer abnormaal groot. In het Sör-fjord was de geluidsterkte, blijkbaar door de zich tusschen schip en radiobaken bevindende 1500 m hooge Folgefond-gletcher zóó verzwakt, dat de peilingen volkomen onbruikbaar waren. In andere gedeelten waren de afwijkingen zelfs 9, 12 en 16°, waarbij zich bovendien sprongsgewijze veranderingen voordeden. Soms springt het minimum zoodanig heen en weer, dat het op den invloed van nachteffekt lijkt. Schrijver spoort aan, om waarnemingen betreffende deze nog weinig stelselmatig onderzochte bron van afwijkingen te verrichten.

In den aanvang van het artikel waarschuwt schr., dat vlaggelijnen op zoo groot mogelijken afstand van het peilraam aangebracht moeten worden, daar zij, in verband met hun meerdere of mindere vochtigheid een merkbaar verschillenden invloed op de peilingen kunnen uitoefenen. Seewart Juli '39'

Getijkarakters.

In de Hydrographic Review van Mei 1939 geeft Ingénieur Hydrographe Général A. Courtier de volgende indeeling van de getijden

aan:

0 < vfêk <025; 2',ype 025 < ferl <15:

Bij het le type is het getijkarakter overwegend dubbeldaagsch, d.w.z. er treden per etmaal 2 HW.'s en 2 LW's op, met nagenoeg gelijke hoogten.

Bij het 2e type is het karakter ook nog hoofdzakelijk dubbeldaagsch, evenwel is de invloed der enkeldaagsche groep merkbaar en veroorzaakt een duidelijk waarneembare ongelijkheid in stand en in tijd