Marineblad

"E-7601. Value of papers. — Ship and station newspapers should be made a poSitive factor in promoting the efficiency, welfare, and contentment of personnel and in building "ship's spirit".

IV. Bibliotheken.

Hierover handelt Hoofdstuk 6 van het Manual.

Op alle schepen worden bij indienststelling op Gouvernements-

kosten, bibliotheken geplaatst, en wel:

op slagschepen 1100 boeken

op vliegkampschepen 1500

op zware kruisers 900

op lichte kruisers 600 ,,

op jagers, kanonneerbooten en onderzeebooten . . 150

Elk kwartaal worden nieuwe boeken door het Bureau of Navigation

toegezonden.

Dit bureau zorgt ook voor vervanging van boeken, die door het lezen leelijk zijn geworden.

Deze aanvullingen nu, geschieden van deze gelden en wel van het gedeelte, waarover door het Departement kan worden beschikt.

Aan boord van schepen waar een chaplain is, is deze met de bibliotheek belast.

Bij afwezigheid van de chaplain zorgt de „Navigating Officer" ervoor.

Aan den wal worden bibliotheken echter niet betaald uit de in dit Hoofdstuk bedoelde gelden, maar door de zorg van het Bureau of Navigation, dat ook per kwartaal nieuwe boeken zendt en de oude vervangt.

Van de bibliotheken aan den wal heb ik gezien die van de opleidingschool voor recruten en vaklieden te San Diego bevattende 20.000 boeken, (toevallig uit een andere bron betaald).

Behalve allerlei vakliteratuur en leerboeken voor de opleiding en boeken over ambachten bevat deze bibliotheek werken over geschiedenis, ook in den vorm van historische romans en biographieën, over radio, over films (boeken waarvan bekende films zijn gemaakt) en boeken over hobbies, zooals postzegels verzamelen, teekenen, het maken van scheepsmodellen, e.d.

Deze boeken zijn, behalve de giften, voor een groot deel betaald uit de winsten van het coöperatief systeem.

Tot slot mogen een drietal artikelen worden geciteerd uit het Hoofdstuk „Morale and Recreation" van het Manual.

E-7101. Responsibility for development of good morale. — The development and maintenance of a high state of morale is the responsibility of every flag and commanding officer.