Marineblad

zekeren tijd met de erbij behoorende jagers in den Oosthoek geageerd.

Ook de overige schepen hebben meermalen divergeerende opdrachten gehad.

b. Meestal was er tot op het laatste oogenblik geen zekerheid of er een haven zou worden aangedaan, dan wel hoelang er verbleven zou worden. Dikwerf moesten hierdoor de door den eskaderintendant aangevraagde en op eenige plaats verzamelde voorraden geruimen tijd onafgehaald blijven liggen.

c. Ook het niet uitsluitend ten dienste van de intendance staan van transportmiddelen maakte den dienst soms zeer moeilijk8). Bijvoorbeeld, indien brandstof van noode was en er niet terzelfder tijd behoefte aan aanvulling van den voorraad levensmiddelen bestond.

d. In radioseinen mochten directe bestemmingsplaatsen niet vermeld worden, ten einde te voorkomen, dat belligerente schepen daaruit onzerzijds vermoede aanwezigheid van buitenlandsche oorlogs- en transportschepen zouden kunnen afleiden.

Tenslotte meenen we nog te moeten mededeelen, dat behalve door de transportschepen, ook aanvulling van den eskader-voorraad plaats had, door het naar Soerabaia dirigeeren van een der voorraadschepen. Behalve de Assahan en Koetei werden nog vaartuigen der Gouvernements-Marine als transportschip gebruikt.

Voor de aanvulling van ververschingen en toespijzen voor Inlanders werden de snelle jagers soms ingevoegd.

III. „Het convooi"9)

In Februari 1918 besloot de Ministerraad tot het zenden van een convooi naar Ned.-Indië, teneinde, zooals het besluit aangeeft: le. „te voorzien in de aflossing van het militair personeel aldaar; 2e. „de noodige Gouvernementsambtenaren met hun gezinnen te kunnen aflossen;

3e. „alsmede om eenigen hoognoodigen krijgsvoorraad en gouvernementsgoederen te kunnen vervoeren."

Het convooi werd samengesteld uit:

Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik, vergezeld van een daartoe 8) In Holland was het juist omgekeerd.

8) Aangezien het Convooi vanuit Holland gezonden werd o.m. met het oog op de behoeftenvoorziening in Ned.-Indië, wordt deze aangelegenheid hier besproken. De uitrusting van het convooi zelve met levensmiddelen, ook voor de terugreis geschiedde hoofdzakelijk in Holland, zoodat ook bespreking in Afd. A had kunnen geschieden.