Marineblad

Minder Britsche oorlogsschepen op de Yangtse

5 van de 10 Britsche rivierkanonneerbooten op de Yangtse zijn teruggetrokken. Jap. Chr. 12.10.39.

Twee vliegbooten redden 34 schipbreukelingen

18 September werd de bemanning van het getorpedeerde Britsche vrachtschip „Kensington Court" (4863 ton) door twee ShortSunderland lange afstand verkenningsvliegbooten (elk met vier 1010 pk Bristol Pegasus motoren), die op patrouille waren, gered. De vliegbooten snelden op de S.O.S. seinen te hulp. Na 10 minuten bereikten zij het getorpedeerde schip. Een der „Sunderlands" bleef in de lucht om naar de onderzeeboot uit te zien, de andere streek op het water en nam 14 man uit een volle reddingboot aan boord. Met moeite kwam de vliegboot uit het water los. Daarop streek de andere vliegboot neer en nam de overige schipbreukelingen aan boord. Het Vliegveld, Dec. 1939.

Vereenigde Staten

Zwakke en sterke punten der Amerikaansche vloot „De vloot der Vereenigde Staten heeft gebreken. De slagvloot is de langzaamste in de wereld, d.w.z. zij kan een vijand, welke het gevecht wil ontwijken, niet tot een gevecht dwingen en evenmin vluchten voor een veel sterkere vloot. Sommige slagschepen sturen slecht. De eerste zware kruisers, welke gebouwd werden, trillen ontzettend bij hooge vaart, slingeren zwaar bij slecht weer en hebben constructiefouten. Het breedezijvuur van de 10 lichte kruisers der Omaha-klasse is onvoldoende, de opstelling van het geschut slecht en aan de bescherming van de kanonniers ontbreekt veel. Een aantal nieuwe jagers moest reeds in het dok worden opgenomen wegens gebreken, onmiddellijk nadat zij waren afgeleverd. In het eerste vijftigtal is de ligging der pijpleidingen en kleppen benedendeks zóó stumperig, dat zelfs een kleine reparatie veel hoofdbrekens kost. De Dieselmotoren van de groote onderzeebooten hebben voortdurend gebreken en moesten reeds in verschillende booten worden vervangen.

De promotie is buitengewoon slecht en onzeker. Oorspronkelijk denken wordt niet aangemoedigd. Officieren krijgen eerst op gevorderden leeftijd hun eerste commando; de admiraals zijn ouder dan die van welk ander land ook. De administratieve burgerdepartementen werken zeer weinig efficiënt. In geen land duurt het langer voordat een contract voor een nieuw schip is geteekend; in geen land gaat de bouw met zooveel strubbelingen gepaard. Voor den