Marineblad

schip en hoewel zij alleen in betrekkelijk ondiep water kan worden gebruikt, is de toegebrachte schade veel grooter.

Shipb. & Shipp. Record 30.11.39.

Een stoutmoedige krijgslist

Een convooi koopvaarders, dat naar een haven aan de Westkust van Engeland voer, bereikte de plek waar de schepen zich zouden splitsen. Men merkte toen een tankboot op, die achteraan kwam. De escorte-commandant seinde de tankboot de formatie te sluiten, doch het antwoord was onbegrijpelijk. Het bleek een Duitsche tankboot te zijn, welke op deze wijze poogde een duikboot als wegwijzer te dienen. Aan boord van de tankboot ging een prijsbemanning; rond de duikboot werden dieptebommen gegooid.

„Telegraaf" 31.10.39.

De Duitsche luchtactie

Niemand zal ontkennen, dat wij ons over de actie van het Duitsche luchtwapen hebben verwonderd. Waarom heeft men zulke kleine aantallen bommenwerpers laten opereeren; waarom heeft het Duitsche luchteskader bij den aanval op Firth of Forth zich gesplitst in de kleinst mogelijke formaties? Waarom werden de oorlogsschepen, welke de convooien beschermden aangevallen en niet de koopvaardijschepen? Waarom werd zooveel aandacht besteed aan de Shetlands; waarom werden geen lange afstands gevechtsvliegtuigen meegesleurd met de bommenwerpers?

Het meest waarschijnlijke antwoord op deze vragen is, dat Duitschlands' luchtmacht nog niet gereed is tot een krachtig offensief, niet omdat er geen voldoende materieel is, maar door gebrek aan geoefende piloten. Aeroplane 8.12.39.

Sowjet-Rusland

Versterking vloot

„The Nautical Magazine" van Januari 1940 bericht, dat een Russische marine-commissie Kiel bezocht heeft, teneinde te onderhandelen over den aankoop van lichte kruisers voor de Sowjet-vloot.

Marinebasis in het Verre Oosten

In 1935 begon Sowjet-Rusland met de constructie van een nieuwe haven, Nogaevo aan de Noordkust van de zee van Ochotsk. Door bannelingen zal de grond ge-egaliseerd worden, teneinde kustbatterijen te kunnen opstellen.

De Russische Pacific-vloot zal dus van de volgende bases kunnen gebruik maken: Wladiwostok, Possiet, Sovgaban, de Castri, Nikolajewsk (Amoer), Nogaevo en Petropavlosk.