Marineblad

fyuitmlaifidbclw

OVERZICHT BUITENLANDSCHE MARINES

samengesteld door H. TH. DE BOOY, Luitenant ter zee der le klasse K.M.R. Engeland.

De zeeslag bij Montevideo

Volgens het Urugueesche blauwboek werd de ,,Graf Spee" aan S.B. door 15 zware en lichte granaten getroffen en aan B.B. door 12 granaten. Blijkbaar is het vuur van de „Exeter" in de openingsphase van den strijd zeer goed geweest; de S.B. zijde van de „Graf Spee" was immers slechts gedurende korten tijd aan het vuur van de „Exeter" blootgesteld.

Shipb. & Shipp. Ree. 15.2.40.

Behalve de commandanten zijn ook verschillende officieren en schepelingen van de „Exeter", „Ajax" en „Achilles" onderscheiden voor betoonden moed tijdens den zeeslag bij Montevideo.

De D.S.O. kregen o.a.:

De luitenant van de mariniers Ian Dudley De Nath (H. M. S. „Ajax") voor het volgende feit:

Als torencommandant zeer flink opgetreden toen een 28 cm granaat zich dwars door de torenschacht had geboord. Hij begaf zich n.1. onmiddellijk naar het opengeblazen luik, waaruit vonken en rook omhoogstegen, gaf de noodige orders voor het beveiligen van de munitie en deed alles, wat in zijn vermogen was, om den toren weer in actie te brengen. Hij gaf een voorbeeld van moed en tegenwoordigheid van geest.

Luitenant ter zee R. E. Washbourn (H.M.S. „Achilles"), omdat hij, ondanks het feit, dat hij bij den aanvang van het gevecht door een der splinters, welke den vuurleidingtoren troffen, ernstig aan het hoofd gewond werd (3 man in den toren werden op slag gedood en 2 gewond), de vuurleidinginstallatie met groote kalmte is blijven bedienen, hetgeen een prachtig voorbeeld was voor de bemanning. De vuurleiding bleef tot het einde van het gevecht intact en een hoog trefferpencentage werd verkregen.

De hoofdofficier M.S.D. der 2e klasse, Charles E. Simms (H.M.S.