Admiraal Sims 1858—1936

le. Niet de „Chief of Naval Operations", doch de „Secretary", het politieke hoofd van het Departement, teekent het eerste operatiebevel. Dit kan niet juist zijn in oorlogstijd en doet ons reeds vermoeden, dat in wezen de reorganisatie van 1915 niet veel veranderd heeft. Wanneer de leiding der operaties reeds direct uitgaat van de politieke leiding, dan vreezen wij reeds dadelijk een herhaling van de fouten van 1898, door voortdurende inmenging van de politieke leiding en van talrijke administratieve autoriteiten.

2e. Vragen wij ons af: waar blijft de Commandant der Atlantic Fleet, waartoe de 8ste divisie jagers niet alleen behoorde, doch uitdrukkelijk bleef behooren?

Wij zien hier terwille van een mogelijke gevoeligheid of verkeerd toegepast principe een nieuwe bron voor wrijvingen opdoemen, waaruit wij eveneens een les kunnen putten, welke niet alleen voor oorlogstijd, doch ook voor vredestijd geldt:

Belast met het bevel over een vlootonderdeel niet een autoriteit, die noch over de inlichtingen, noch over de organen beschikt, om dit commando effectief uit te voeren.

Doet men dit wel, dan maakt men de verhoudingen noodeloos ingewikkeld en wanneer snel iets gebeuren moet is de eenige mogelijkheid, dat men of buiten den bevelhebber-in-naam om, maatregelen neemt of hem op het kritieke moment het bevel moet ontnemen met als eenig resultaat nieuwe wrijvingen.

3e. Men krijgt uit punt 5 niet den indruk, dat men op het Departement een klare voorstelling had van de verhouding van Rear-Admiral SimS ten opzichte van deze Amerikaansche jagers, welke toch onder zijn bevelen werden gesteld. Men hinkte kennelijk in Washington op twee gedachten: eenerzijds wenschte men niet, dat eigen strijdkrachten geheel onder vreemd bevel kwamen en toch geeft men feitelijk buiten Sims om, bevel aan den divisie-commandant zich bij een Britsche autoriteit te melden en „samen te werken" met de geallieerden, volgens instructies, die Admiral Sims mocht geven. Neen, erg klaar zijn de commando-verhoudingen niet voor commander Taussig. Naar mijn gevoelen had het operatiebevel duidelijk in punt 3 moeten aangeven, dat Sims de bevelhebber der Amerikaansche jagers in Europa is en dat de divisie-commandant zijn eerste orders daar van Sims ontvangen zal en van niemand anders.

De op zijn zachtst gezegd onduidelijke aanwijzingen van Washington hadden echter één voordeel. Bij gebrek aan positieve orders kon Sims de verwarrende commandoregeling oplossen, zooals hem zelf het best leek en hij was er den man niet naar, hieromtrent nog nadere