Marineblad

instructies te vragen. Wij zullen dan zien, hoe Sims ondanks alles, eenheid van bevelvoering weet te bereiken en met Admiral Bayly der Britsche Marine een organisatie weet op te bouwen, welke als voorbeeld van goede samenwerking tusschen bondgenooten, waarschijnlijk zelden overtroffen is26).

Na een soms stormachtige reis van 10 dagen komen de 6 jagers te Queenstown aan. Behoudens eenige condensor-averij, hebben alle schepen zich prachtig gehouden. De ontvangst wordt om begrijpelijke reden ruim uitgebuit door de Engelsche pers en propaganda-organen. Filmoperateurs en fotopers volgen eiken stap van de Amerikaansche commandanten; welsprekende redevoeringen en juichende menigten onderstrepen de vreugde der Iersche bevolking.

We kunnen ons voorstellen, dat na al dit vertoon, de ontvangst van den Britschen bevelhebber Vice-Admiral Lewis Bayly hen nogal koud op het dak viel.

„When will you be ready to go to sea?", was het direct na de begroeting.

„We are ready now, Sir, that is, as soon as we finish refuelling"! antwoordde Commander Taussig.

„I will give you four days from the time of arrival. Will that be sufficiënt?"

„Yes, Sir, that will be more than ample time".

Deze, vooral in Amerika beroemd geworden, officieele eerste begroeting der twee bevelhebbers is wel typisch voor den geest van beiden; doch ze hadden elkaar meteen gevonden en dat was een voornaam ding. Het was n.1. Admiraal Bayly's stereotype begroeting, waarmede hij de nieuw-aangekomen commandanten reeds bij hun komst op den proef stelde. Toen hij in 1916 3 jagers toegewezen kreeg uit de Noordzee (Harwich?) kwam eveneens direct de vraag: „When will you be ready to sea?" De eerste jager-commandant klaagde over vuile ketels; de tweede verklaarde, dat hij noodig dokken moest en de derde sputterde over zijn condensors. Bayly stuurde hen zonder commentaar terug naar huis met de boodschap, dat hij hen niet gebruiken kon. Hun commodore was eenigszins geraakt en seinde: „Sorry my destroyers were not much use to you", waarop als eenig antwoord kwam uit Queenstown: „Why say much?"

Neen, Vice-Admiral Bayly was zeker geen gemakkelijk heer; hij eischte steeds het uiterste van personeel en materieel, doch hij kon dit doen, omdat hij bij elke gelegenheid toonde een warm hart voor zijn menschen te hebben. Dat tusschen dezen steilen Engelschen Chef en zijn Amerikaansche ondergeschikten zulke warme en blij-

) „Pull togethor" Adm. Sir Lewis Bayly.