Marineblad

stukken der oorloguitvoering ter zee, breed te beschouwen en te analyseeren. (The Planning Section).

2e. Omdat dit orgaan bestond uit mannen met de fantasie, durf, energie en bekwaamheid, noodig voor het ontwerpen van goedgefundeerde strategische plannen.

3e. Omdat achter dit lichaam een bevelhebber stond, die deze plannen met evenveel energie als overtuiging voorbracht en verdedigde in den gealliëerden Maritiemen Raad. (Admiraal Sims).

4e. Omdat achter dezen bevelhebber stonden de machtige hulpbronnen van een rijk en energiek jong volk, bezield met den > vasten wil den oorlog te winnen. a „, r~

Het toeval komt ons tehulp bij het bewijs der'eerste 3 stellingen, nml, dat inderdaad de door de Amerikaansche gedelegeerden verdedigde plannen afkomstig waren van de Planning Section. Uit de door Castex verkort w^irgegeven inhoud der memoranda 48 en 49 (besproken op de C.N.I. 12, 14 Maart 1918) blijkt nml. dat deze niet anders geweest kunnen zijn dan:

a. Memorandum No. 8.

„Estimate of the General Naval Situation" van 21 Januari 1918. (Pag. 37—58, The American Naval Planning Section London).

b. Memorandum No. 9.

Adriatic Situation van 30 Januari 1918, pag. 59—76.

De voorstellen op de conferentie der C.N.I. van 23 Juli 1918 naar voren gebracht, komen geheel overeen met de conclusies van:

Memorandum No. 37. „Estimate of General Naval Situation in the Mediterranean" 17 Juni 1918, pag. 245—255.

Uit de onderschriften van deze Memoranda blijkt, dat Admiraal Sims in alle gevallen met de algemeene strekking van deze memorandum accoord ging en deze, na verkregen toestemming uit Washington, voorbracht bij de verschillende conferenties der C.N.I.

Memorandum No. 8 was oorspronkelijk slechts bedoeld als een eerste poging, om de algemeene maritieme situatie in haar geheel te beschouwen, „with a view to selfeducation"

„Never the less it was apparently the first comprehensise examination of the naval aspects of the war made by any of the allied staff, and as such it served to clarify thoughts and to unify conceptions and effort among the Allies".

Waar óók Castex tot deze conclusie komt, behoeven wij deze pluim in eigen staart, niet met al te veel zout te savoureeren. Het deed ons genoegen in Castex een onopzettelijk verdediger te vinden van het beleid van Admiraal Sims in Londen.

Wij zagen reeds, dat aan Sims tijdens den oorlog door de autori-