Marineblad

Hoewel er af en toe van de waterscheiding af eenig uitzicht werd verkregen, bleef het karakter van het terrein voorbij den Temomairem toch hoofdzakelijk gelijk aan dat van de vorige expeditie, dat wil zeggen, zwaar oerwoud. Wèl werd nu over het algemeen het niveau hooger. Maar van 9 October af veranderde het terrein en kwamen wij in een granietgebergte, waarvan de toppen bijna altijd geheel of gedeeltelijk kaal waren.

Toch was het ook nu geen kamgebergte, waar de waterscheiding als hoogste verheffing gemakkelijk te volgen zou zijn geweest. In Suriname zoowel als in Brazilië lagen graniettoppen, die minstens even hoog waren als die op de grens, en al waren de dalen tusschen die toppen zeer diep ingesneden, ook de hoogteverschillen op de waterscheiding, tusschen zadels en toppen, werden steeds aanzienlijker, zoodat het „heuvel op heuvel af" van verleden jaar, nu werd tot „berg op berg af" en het werk nog veel meer van onze krachten vergde.

Maar telkens kwam nu een belooning van een prachtig vergezicht, er was meer spanning en veel meer afwisseling. Bovendien maakten die vrije uitzichten het terrein overzichtelijker en konden vele toppen, links en rechts van de grens, door theodolietmetingen in kaart worden gebracht, hetgeen veel meer kaartwerk, maar ook veel meer interessant resultaat meebracht.

De Fransche gedelegeerden, de heeren Grébert en Richard, kwamen niet lang na ons vertrek van het drielandenpunt op de waterscheiding aan; via het Waroemapan-magazijn blijven wij in briefwisseling over onze wederzijdsche bevindingen. Door een onvolledigheid in hun instructie, hadden zij eerst eenige bezwaren; ten slotte aanvaardden zij als juist het door mij aangenomen drielandenpunt.

2 October. Een verschrikkelijke tijding uit Paramaribo heeft den admiraal per radio bereikt. Mevrouw Grébert, echtgenoote van den thans zich bij het drielandenpunt bevindenden gedelegeerde, is te Paramaribo, op reis met haar kinderen van Cayenne naar Frankrijk, in het hospitaal overleden. Daar onze radio-telefonie al lang niet meer werkt, krijg ik deze tijding door een brief van den admiraal via De Goeje.

Ook Rombouts heeft het bericht in het Waroemapan-magazijn vernomen en zal zich belasten met de moeilijke taak, het den heer Grébert te gaan mededeelen, daar de Franschen geen radiotoestel bij zich hebben en de arme man dus nog onkundig is van het droeve feit. Wij voelen diep medelijden met hem, die daar in de eenzaamheid dit vreeselijk nieuws moet verwerken.

Admiraal Kayser schrijft (9 September) vermoedelijk op de waterscheiding te zijn en eerst naar het Westen te werken, om aan ons eindpunt van Maart aan te sluiten.

10 October. Na rantsoen te hebben uitgegeven, ga ik met drie man grens zoeken; de laatste dagen is die wispelturige grens geheel naar het Oosten teruggedraaid, na lang noordelijk te hebben geloopen. En vandaag begin ik met over een helling en een zadel zuidoost in te dwalen, dus geheel tegengesteld aan de richting die wij op moeten;