NIEUWSBLAD VOOR DEN BOEKHANDEL

19T9\ No. 38

zijn vereischt voor het aangaan van alle verbintenissen welker onderwerp of waarde ƒ 200. - te boven gaat.

(.Nederl. Staatscourant' no. 108.)

Bij akte, 23 April 1919 verleden, is tusschen de heeren J. Stapert enS. Bouman

boekdrukkers te Leeuwarden, opgericht dé naamlooze vennootschap onder de firma J. Stapert & Co., gevestigd te Akkrum met het doel om voor gezamenlijke rekening te drijven eene boek-, courant-, handelsdrukkerij en uitgeverszaak, alles in den ruimsten zin, onder de firma J. Stapert & Co., gevestigd te Akkrum.

De vennootschap wordt gerekend aanvang genomen te hebben 15 Februari 1919 en te zijn aangegaan voor 6 jaar en 10ys maand.

(.Nederl. Staatscourant' no. 108).

Uit het buitenland

«Diana of the Ephesians», roman, door «Rita», zal verschijnen bij de uitgevers-firma Sampson Low & Co., te Londen.

«Offizier und Volk», roman, door Friedrich Theodor Körner, is verschenen bij Erich

Matthes Verlag, te Leipzig.

«Der Held im Schatten», roman, door Karl Bröger, zal verschijnen bij Eugen Diederichs Verlag, te Jena.

De jaarvergadering van den Börsenverein I. Een plicht-exemplaar

Als vierde punt komt op de agenda voor de a.s. jaarvergadering van den Börsenverein voor een voorstel van het bestuur, strekkende tot het aannemen der voorstellen, gedaan door de op de vorige jaarvergadering benoemde commissie voor het ontwerpen van wijzigingen in de statuten van den Börsenverein.

Onder deze wijzigings-voorstellen komt er een voor, dat bedoelt de verhouding van den óók-boekhandel tot den Börsenverein en het vak zelve ingrijpend te veranderen, en dit, dadelijk met de practijk verband houdend voorstel, bespraken wij reeds in een vroeger nummer.

Een der eerste wijzigings-voorstellen betrof niet de dagelijksche practijk, doch een kwestie van meer theoretischen aard, en wel de Deutsche Bücherei, en naar het schijnt

zal het dit jaar juist dit voorstel zijn, dat ter jaarvergadering een groot deel van de belangstelling zal vragen, wellicht in nog meerdere mate dan de ook dit jaar ingediende, gebruikelijke debitantcn-voorstellen, waarover later.

Bij de opening daarvan en bij andere ee-

legenheden is meerdere malen uiteengezet wat het doel is van de Deutsche Bücherei; zij bedoelt, in het kort, te zijn een boekenmuseum, echter niet alleen van het verleden, doch ook van het heden, en in verband hiermede - en dit is een practische kant van het vraagstuk - heeft men zich de Deutsche Bücherei gedacht als basis voor de Öftitsche bibliografie.

Wil zij dit, deze basis n.f., kunnen zijn, dan dienen in de Deutsche Bücherei ook aanwezig te zijn alle Duitsche uitgaven van eenige beteekenis, en wel zoodra deze zijn verschenen, en ziehier de netelige kwestie.

Dehieraan verbonden moeilijkheden werden reeds van den aanvang af voorzien, dooide eenen onderschat en door anderen over¬

schat, en het bestaan van deze moeilijkheden leidde dan ook reeds tot eene meenine-suitins-.

welke zeide, dat de Deutsche Büeherpi ripn

Börsenverein den nek zou breken.

Dit is kras gezegd, doch dat deze boekerij den Börsenverein, die verantwoordelijkheden voor deze instelling heeft aanvaard, moeilijke oogenblikken zal bezorgen is zeker. En het voorstel, door het bestuur van den Börsenverein, resp. de wijzigings-commissie, gedaan, met de bedoeling om in de behoeften der Deutsche Bücherei te voorzien, luidt deze moeilijkheden in; - dit voorstel houdt n.1. in, het schenken aan de Deutsche Bücherei

van een exemplaar van al hunne uitgaven voor de leden van den Börsenverein verplicht te stellen.

Hiermede zou dus in den boekhandel zelf het plicht-exemplaar worden ingevoerd.

En dat terwijl in Duitschland zelf steeds met kracht geprotesteerd is tegen zulk eene onverdedigbare en onaangename belasting als het plicht-exemplaar is, zeggen verschillende stemmen natuurlijk.

Het zijn echter natuurlijk de uitgevers bij wie dit voorstel niet in goede aarde zal vallen. De verkoopwaarde der jaarlijks verschijnende nieuwe uitgaven van de groote Duitsche uitgeversfirma's bedraagt vaak