1919. No. 44

NIEUWSBLAD VOOR DEN BOEKHANDEL

klank hebben, die in geen enkel opzicht toelaat verward te worden met een publicatie die een pornografisch karakter draagt. De vleiende beoordeelingen, waarmee mijn meest beroemde collega's mij vereerden naar aanleiding van dit werk, geven het schitterendste antwoord dat ik tegenover de teweeggebrachte voorwendsels der Hollandsche autoriteiten kan plaatsen.

Het is waar, dat «De hel» is aangevallen, maar om geheel andere redenen: politieke. De reactionnaire partijen en hun organen hebben het beoordeeld (veel minder heftig overigens dan dit het geval was met «Le feu» en «Clarté») uitsluitend om de sociale theorieën die behandeld worden in de hoofdstukken waarin kwestie is van nationalisme en overlevering.

Dit hoofdstuk is met deze bedoeling door een koningsgezinden afgevaardigde in de Kamer voorgelezen en uit het officieele verslag van deze zitting blijkt, dat deze voorlezing in geen enkel opzicht het resultaat heeft opgeleverd, dat deze reactionnaire ijveraar ervan verwachtte.

Ik wil hopen dat de Nederlandsche autoriteiten niet zullen voortgaan met een houding die alle vrije geesten zou verbazen en leed doen en uit politiek oogpunt uitgebuit zou kunnen worden. Ik heb de eer in dit edele land vele verlichte sympathieën te tellen en ik weiger te gelooven dat mijn Hollandsche vrienden een uitzondering zouden maken ten opzichte van de breedheid van gedachte en de eerbied voor de kunst.

Aanvaardt, waarde heer Querido, de verzekering mijner beste gevoelens.

(w. g.) Henri Barbusse.

Het weekblad ,De Amsterdammer' van 1 Juni wijdt eene door Braakensiek geteekende plaat aan de inbeslagneming van «De hel»; de arme dichter vraagt daarop aan minister Heemskerk: zoudt u mijn boekje ook niet in beslag willen nemen, dan ben ik ineens uit den brand.

Nederlandsche Bond van boekverkoopersbedienden. — Op de den 29sten Mei gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van boekverkoopersbedienden werd met twee stemmen vóór een voorstel, om den bond als vakvereeniging op te heffen, verworpen.

Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren M. Storm, voorzitter, J.vanTemmen, secretaris, W. Bianchi Wz., penningmeester, G. v. d. Linden en W. B. de Veer.

Drukkerijbonden. — Nadat de Nederlandsche Bond van Boekdrukkerijen, de R.-K. Vereeniging van Nederlandsche drukkerspatroons en de Bond van Christ. Drukkerspatroons in Nederland elk hun gewone jaarlijksche Mei-vergadering gehouden hadden voor de periodieke aftreding van bestuursleden en speciale vereenigingszaken en voor de benoeming van leden in de commissie, welke de onderhandelingen met de werkliedenvertegenwoordigers voorbereiden zal voor de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, heeft den 30en Mei de gezamenlijke algemeene vergadering der federatie plaats gehad.

Hier werden de voorstel len van het algemeen hoofdbestuur betreffende de contracten met de Vereeniging van Papiergroothandelaren, van Uitgevers en van handelaren in de grafische artikelen alle aangenomen, evenals die, voor de herziening van de algemeene regelen voor de vakrechtspraak en het scheidsgerecht van den Centralen raad in de grafische bedrijven.

De rekening en verantwoording van de gezamenlijke kas werden goedgekeurd.

Ten slotte is een voorstel van den heer F. Wierdels, voorzitter van den R.-K. Bond aangenomen, om te besluiten tot oprichting van een bureau voor algemeene ziekte, werkloosheid en pensioenverzekering voor de werkliedenorganisaties en om het algemeen hoofdbestuur de benoeming op te dragen van een commissie van patroons voor de voorbereiding van deze verzekering. Deze commissie zal aan de arbeidersorganisaties verzoeken, ook leden te benoemen. Mede zal medewerking worden gezocht van een deskundige, op het gebied van de sociale wetgeving en het verzekeringswezen.

(,Het Vaderland').

Uit het buitenland

«Grandgoujon», roman, door René Benjamin, zal verschijnen bij de uitgevers-firma Arthème Fayard et Cie., te Parijs.

«SoniaaParis», roman,door MyriamHarry, zal verschijnen bij de uitgevers-firma Arthème Fayard et Cie., te Parijs.