275 Jonckbloet, Geschied, der midden-Nederl. dichtkunst.

276 Hofdijk, Ons voorgeslacht. 1 ll. VI. Liefstgeb. (Gelezen kan dienen).

277 Dictionnaire d'éconornie politique. 2 vol. Geb. . Biedt aan:

73 Thackeraï's Werken. Ed. Roelants. Eenige exx. Per afl. a »,20.

74 Encyclopsedie. Uitg. Plantenga en Sïthoff. 10 dln.

Geb. half Eng. band. 5 los - 14,—.

75 Economist. Met Bijbl. 1866 en 1867 - 6,—.

76 t 1868 - 5,—.

Aanvragen of aanbiedingen franco. Men gelieve vooral niet te verzuimen bij Aanvragen of Aanbiedingen de vóór de Werken aangegeven Nos. op te geven.

De Uitgever. [320]

Van Spanjen Koppenol te Zaandam, zich voortaan meer op den Schoolboekhande! willende toeleggen, verzoekt HH. Uitgevers van Schoolboeken hem 1 ex. van hunne uitgaven present te geven, ten einde ze altijd opzicht te kunnen hebben. Het nuttige daarvau zal zeker niet uitblijven. Boekjes voor Rederijkers worden dringend door hem in comm. gevraagd.

Kan tegen verminderde prijs plaatsen:

1 Conscience's WERKEN. Aanbiedingen franco. [821]

BELEEFD VERZOEK.

Heeren Uitgevers van Politieke Brochures en Dram. Poëzy en Gedichten, zullen mij verpligten met 2 exx. in commissie, per cotiv. den Heer C. L. Brinkman te Amsterdam. Van Romans en werken voor Leesgezelschappen een ex. s. v. pl.

Groningen. T. T. Borgkstus. [322]

BROCHURES.

Heeren Uitgevers van brochures, van welke rigting ook , gelieven mij van elke nieuw uitkomende brochure 2 exx. in commissie te zenden, daar door de oprigting alhier van een Leesgezelschap alleen voor brochures, veel kans tot plaatsing bestaat.

Wat niet geplaatst wordt zend ik desverkiezende met de 14 dagen terug.

Velp, 6 Febr. 1869. van Hengel. [323]

VERTALINGSREGT. 'regen vergoeding der kosten van het oorspronkelijke werk en die 1 van het vertoonen kan men het vertalingsrecht overnemen op een gnnstig beoordeelden Engelschen Roman.

Adres franco, onder 't N°. dezer Advertentie, aan den Uitgever dezes. [824]

Een jong mensoh, 23 jaren ond, P. G., sedert ruim drie jaren in den Boekhandel werkzaam, zag zich gaarne tegen Mei a. s. geplaatst bij eeu Ui tge ver- Debitant.

Offerten met franco brieven, onder 't N°. dezer Advertentie, bij den Uitgever dezes. [325]

Bij IJ. Rogge te Amsterdam, verschijnt in de volgende week, en wordt niet dan op aanvrage in commissie gezonden : EEN PLEIDOOI VOOR DE GEMENGDE LAGERE SCHOOL; uitgesproken in de Vergadering van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 17 December 1868, door W. V. Wolters. Prijs 25 cent.

[326]

1° Maart a. s. denken wij te verzenden: de eerste aflevering J «van :

DE STORMEN DER OMWENTELING. Geschiedkundige roman nit den tegenwoordigen tijd. Naar 't Hoogd. van Edmund Mühlwasser.

Dit werk, dat in romantischen vorm, de geschieden is der jongst verloopen jaren bevat en waarin de corypheën van de revolutie, in aantrekkelijk gewaad verschijnen, zal compleet zijn in circa 20 afleveringen a 20 verk. 25 cents, terwijl wij 3 nette platen daaraan toevoegen , waarvan de eerste in aflevering I.

Het genre wordt door het publiek wel gezocht. —■ Het uiterlijk is niet ongunstig. — De door ons gestelde conditiën zijn voordeelig. Gaarne ontvangen wij dus de aanvragen om le atl., prospect, en lijsten van die HH., die lust en gelegenheid hebben om tot het verkrijgen van inteekenaren moeite te doen.

Zutfen, 12 Febr. 1869. J. H. A. Wansleven & Zoon. [327]

Gemengde Berichten.

In het vorige jaar is van wege het Departement van Kolouiëu uitgegeven eene Japansehe Spraakleer in de Hollandsche en Engelsche talen, bewerkt door Dr. J. J. Hoffman.

Dat dit werk van onzen geleerden landgenoot ook in Engeland een zeer gunstig onthaal heeft gevonden, blijkt uit eene beoordeeling van hetzelve in de Saturday Zeview van 7 November jl., waarin onder anderen gezegd wordt:

-/In de laatste jaren zijn verscheiden door Europesche — zoowel Engelsche als Fransche cn Nederlandsche — geleerden geschreven Ja-

pausche spraakkunsten in het licht verschenen, maar geene die, wat beknoptheid en oordeelkundige inrigting betreft, de vergelijking met het thans voor ons liggende werk kan doorstaan. De heer Hoffman heeft aan de beoefenaars der Japansehe taal reeds vroeger eene gewigtige dienst bewezen door de uitgave eener Verzameling van Zamenspraken in de Hollandsche, Engelsche en Japansehe talen, en wij mogen van hem ook een Woordenboek in dezelfde talen verwachten.

»In zijne thans verschenen Spraakleer Weten wij niet wat meer te bewonderen, de vlijt, waarmede de schrijver (die het land met welks taal hij zoo gemeenzaam is, nooit zelf heeft bezocht) zulk eene massa van bouwstoffen uit boeken en nit den omgang met enkele naar Europa overgekomen Japanners bijeen-verzameld heeft, of de bekwaamheid waarmede hij die massa heeft weten te schiften en in orde te brengen. Het is een voortreffelijk werk, hetwelk menigen beoefenaar der Japansehe taal de groote moeijelijkheden der ondernomen taak zal helpen overwinnen."

Drukpers-delict. — Civiele Actie.

Den 12 Jannarij werd voor de Arrond.-Regtbank te Nijmegen (burg. kamer) eene regtsvordering bepleit, gelijk in het buitenland veelvuldig pleegt voor te komen, maar in Nederland vóór en sedert de invoering der nieuwe regterlijke inrigting in 1838 slechts zelden is ingesteld. In het afgeloopen jaar waren in den Nijmeegsche Nieuwsbode onderscheidene weken achtereen, hetzij als hoofdartikelen , hetzij onder de rubriek der ingezonden artikelen, opstellen geplaatst, welke de strekking hadden om te betoogen , dat het expirerend gascontract, door het Bestunr der gemeente Nijmegen met de firma Sohretlen & C°. gesloten, niet behoorde te worden vernieuwd, vermits het gas, door die firma geleverd, aan de verwachtigen der verbruikers niet voldeed. De artikelen hadden zich echter niet tot dit betoog bepaald , maar daarin kwamen onderscheidene uitdrukkingen voor, welke de firma Sohretlen lasterlijk, honend en beleedigend achtte. Na de verschijning dezer artikelen werd door het Gemeentebestuur besloten , na expiratie van het contract , voor eigene rekening eene gasfabriek te exploiteren. De heer Schretlen , hoofd der firma , stelde, op grond der door hem gewraakte uitdrukkingen en den ganschen zamenhang van de reeks van opstellen, tegen den uitgever van den Nijmeegsche Nieuwsbode, eene vergsvordering in tot vergoeding der schade en tot betering van het nadeel, in eer en goeden naam geleden, en alzoo tot betaling van een bedrag van ƒ25,000 of zoo veel meer of minder als de Regtbank mogt willen bepalen. Voor den eischer zijn opgetreden Mr. C. C. E. d'Engelbronner en Mr. G. Belinfante, advokaten bij den Hoogen Raad der Nederlanden, en voor den gedaagde Mr. W. Francken N.Gz. De heer d'Engelbronner heeft in eene rede, welke twee en een half uur heeft geduurd , het groote belang dezer regtsvordering voor den eischer doen uitkomen en de volkomen ongegrondheid van de grieven en klagten , tegen den persoon en de fabriek des eischers aangevoerd, in het licht trachten te stellen. Hij heeft betoogd, dat de vrijheid der drukpers in Nederland ten volle- behoort te worden gewaardeerd en geëerbiedigd, maar dat het regt van kritiek in een beschaafden Staat , hoe uitgestrekt ook opgevat, niet mag ontaarden iu eene onbegrensde vrijheid tot beleediging van den persoon, en dat die beleediging iu dit geval te grievender moest treffen, omdat de eischer de hem opgelegde overeenkomst met de meeste getrouwheid en loyauteit was nagekomen , en zijne onbezwalkte eer op de meest onverdiende wijze was bezoedeld. Na dit pleiooi heeft de heer Belinfante de regtsvragen uiteengezet, waartoe deze vordering aanleiding gaf. Voor den gedaagde trad alsnu op Mr. Francken, die in een kernachtig pleidooi hoofdzakelijk trachtte te betoogen, dat bij de schrijvers in den Nijmeegsche Nieuwsbode niet het minste doel had bestaan om den heer Schretlen persoonlijk te beleedigen, en geene andere bedoeling dan om het vernieuwen van de bewuste overeenkomst te voorkomen. Na re- en dupliek tusschen de heeren Belinfante en Francken , werd de teregtzitting des namiddags ten vier ure gesloten , welke door een groot aantal ingezetenen van Nijmegen werd bijgewoond.

In deze zaak werd den 2 dezer uitspraak gedaan.

De Regtbank heeft, met beroep op art. 367 van het Wetboek van Strafregt, overwogen, dat de door den eischer gewraakte artikelen voor hem zijn lasterlijk, honend of beleedigend, en dat het doel om te beleedigen nit inhoud en verband duidelijk is gebleken; dat aan den eischer deswege eene regtsvordering toekomt jegens den gedaagde, als verantwoordelijk drukker, vermits de eischer door die artikelen schade heeft geleden in eer en goeden naam.

De Regtbank heeft evenwel beslist, dat uit de gevoerde procedure van materiële schade niet voldoende is gebleken , en , alleen ter vergoeding der morele schade, den gedaagde veroordeeld tot betaling eener som van ƒ 500, zelfs bij lijfsdwang, op den gedaagde te verhalen , met aanplakking van het vonnis te Nijmegen en te Legden, bij vier exemplaren in elke plaats, aan de gebouwen, waar de Arrond.-Regtbanken zitting honden, en voorts op die plaatsen binnen elke gemeente , waar het doen van openbare aanplakkingen gebruikelijk is.

De Regtbank heeft eindelijk den gedaagde veroordeeld in de kosten.

In verband met de Japansehe taal vermelden wij, dat juist dezer dagen door Firmin Didot fils & Cie. te Parijs, is uitgegeven een Dictionnaire Japonais-Francais (zijnfle eene vertaling van het Japansch-Portugeesch woordenboek door de zendelingen der Compagnie van Jezus vervaardigd en in 1603 te Nagasaki gedrukt; — herzien naar deSpaansche vertaling van hetzelfde werk, vervaardigd dooreen üominikaner pater en in 1630 te Manille gedrukt). Deze Fransche uitgave geschiedt onder de leiding van Léon Pages , in vier afleveringen , uitmakende een groot boekdeel in 8°. van 933 pag. Prijs 50 fr.

gedrukt bij c. blommendaal.