Deze week komt bij mij gereed : HET VLOEIBOEK VOOR KANTOREN , met transparant en almanak. Prijs 20 Cts. verkoop.

Dit Vloeiboek zal verschijnen in k w a r t o formaat, 8 velletjes rood vloei, een transparant en Almanak, met duidelijke letter bevatten.

De prijs voor den handel is bij 10 stuks ƒ1,50, 25 stuks ƒ 3 50 50 stuks ƒ6,— en 100 stuks ƒ10,—.

Vooral in handelssteden zal dit formaat veel gevraagd worden. Het DUBBELTJES VLOEIBOEK , waarvan reeds eenige duizenden geplaatst zijn, is ingerigt voor het grootste 8°. post en bevat een transparant en Hollandsche Kalender. De prijs hiervan is: 10 stuks ƒ0,75 , 25 stuks ƒ1,75 , 50 stuks f3,— , 100 stuks ƒ5,—. Bij helgrootste getal is de winst op beide artikelen 100 °/0 ! Dat beide praktische en zeer verkoopbare artikelen zijn , bewijst , dat van het laatste, in den tijd van 3 weken , bijna 10,000 stuks verkocht zijn.

^P** Beide worden door mij voortdurend geannonceerd.

Worden niet gesorteerd geleverd en natuurlijk ook niet in commissie gegeven.

Arnhem, Mei 1869. J. van Egmond Jr. [938]

De ondergeteekenden verzonden algemeen eene vooruitbestellingeirculaire op de tweede onveranderde uitgave van de VERZAMELING VAN NEDERLANDSCHE STAATSREGELINGEN EN GRONDWETTEN. Uitgegeven onder toezigt van Mr. W. J. C. van Hasselt. Omstreeks 300 bladz. 64°. formaat. Prijs: ingenaaid ƒ1,— verk. ƒ1,25; in linnen ƒ1,25 verk. ƒ1,50. Daar wij dit artikel niet algemeen in kommissie kunnen geven, verleenen wij bij eene bestelling voor rekening de extra premie van 3/2}, 5/4, 9/7, 16/12 — en geven desverkiezende daarbij hetzelfde getal ex. in kommissie.

Konfraters die lust hebben met dit boekske, waarvoor ontegenzeggelijk een belangstellend publiek te vinden is, te werken, gelieven ons voor ultimo dezer hunne bestelling te doen geworden. Amsterdam, 13 Mei 1869. Wed. J.C.van Kesteren &Zoon. [939]

Bij J. H. & G. van Hetéren te Amsterdam, is verschenenTER NAGEDACHTENIS VAN Dr. G. SIMONS. Een blik op den staatkundigen toestand van ons Vaderland Prijs ƒ0,75. — Ex. op best papier ƒ1,—.

Dit werkje is niet algemeen in commissie gezonden. Zij, die hiervan kannen plaatsen en het niet ontvingen, gelieven ex aan te vragen. [940-|

Door mij is aan de inteekenaars verzonden en alom verkrijgbaar gesteld :

N°. 9 der ROMANTISCHE BIBLIOTHEEK, getiteld:

EDUARD VAN HOLSTEREN. Oorspronkelijke novelle door P. J. Pellissier.

Prijs per jaargang van 12 deden ƒ3,—. Afzonderlijke deelen 30 cents.

Premiën :

5/4} met 20 pet.; 8/7, 14/12 met 25 pet.; 30/25, 100/80 met 30 pet. 'tSage, Mei 1869. H. van Düijl, Jr. [941]

PALEIS VOOR VOLKSVLIJT Geldleening ƒ 1,000,000. le Trekking I Junij 1869. Premiën van ƒ150,000, ƒ20,000, ƒ5,000 enz., enz.

Zoo lang de voorraad strekt, zijn Definitieve Aandeelen a ƒ2,80 te bekomen bij de ondergeteekenden, bij toezending van remise voor de Confraters a ƒ2,65.

J. H. & G. van Heteren. [942]

LOTEN — PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Geldleening 1869.

Definitive loten zijn voor den boekhandel a ƒ 2,55 bij ons te bekomen , k contant en tegen franco remise.

Amsterdam. Gebroeders Koster.

NB. De gewone prijs voor particulieren is thans ƒ2,80. [943]

VLIEGENPAPIER.

Ondergeteekenden berigten de ontvangst van het nieuwe VLIEGENPAPIER.

Ter voorkoming van teleurstellingen, als verleden jaar, toen zij onderscheiden malen niet dadelijk aan de aanvragen hebben kunnen voldoen, verzoeken zij hunne vrienden beleefd, n u hoe eer hoe beter het benoodigde op te geven.

Amsterdam. de Ruiter & Meyer. [944]

HEEREN BOEKDRUKKERS.

Oudkerr Pool & C°. te Arasterdam leveren in weinige uren frisch gewreven alle soorten van Zwarte en Gekleurde DRUKINKTEN, bij groote en kleinere hoeveelheden, naarmate men oogenblikkelijk noodig heeft, telkens versch gewreven, zoodat men ze niet in voorraad behoeft te hebben, waardoor de gekleurde soorten allen uitdroogen en minder bruikbaar worden. [9451

PHOTOGRAPHIE-ALBUM S voor Cielegenlieidsgesclienheii ,

m alle soorten van Banden, aantallen van Portretten, met en zonder Gouden Inscriptiën enz., ziju in mime sorteering voorhanden en worden volgens bestelling met den meest mogelijken spoed en bijzonder goed vervaardigd aan de Album-Fabriek en Hof-Boekbinderij van

F. W. Rinck , te 's Gravenhage.

Schouwburgstraat, N°. 2. [946]

Gemengde Berichten.

Mr. J. A. Levy contra de Wed. J. C. van Kesteren & Zoon.

Als vervolg op het artikel voorkomende in het N. v. d. B. van 6 Mei jl. en tevens ter aanvulling van het schrijven van Mr. J. A. Levy in uw N°. van 13 Mei moge het volgende dienen.

Ik bepaal mij enkel tot de hoofdtrekken der kwestie, want zoo ik in alle details wilde treden, zou ik welligt te onbescheiden over de ruimte in dit blad beschikken; ik blijf trouwens bereid mondeling aan elk belangstellenden confrater de zaak naar waarheid in alle bijzonderheden mede te deelen. Gelukkig dat zulke kwestien, voor den regter gebragt, tot-de zeldzaamheden behooren: de mijne echter kan tot waarschuwing strekken hoe de uitgevers niet te voorzigtig kunnen zijn tegenover auteurs, die zij nog niet in commercieele betrekking van meer nabij hebben leereu kennen. Ter zake:

In 1862 nam Mr. J. A. Levy op zich eene vertaling en vergelijking te leveren van het Algemeen Duitsche Handelswetboek. Bij mondelinge overeenkomst (Mr. L. oordeelde het niet noodig schriftelijk te koutrakteren; en in goed vertrouwen gaf ik daaraan toe) werd bepaald : dat het werk kompleet zou zijn in zeven, hoogstens acht afleveringen, elke van omstreeks 4 vel, in een tijdvak van ruim anderhalf jaar, en tegen een honorarium van f IS,— per vel. Het prospectus, dat door Mr. L. gesteld en natuurlijk goedgekeurd is, houdt eerstgemelde bepaling in. Van de genoemde mondelinge overeenkomst zal Mr. L. wel geene onbekendheid beweren. Vooreerst is het gemis van alle overeenkomst bij zulk een onderneming wel een ondenkbaar iets. Ten andere moest Mr. L. zich daarop wel beroepen in zake het gevorderde honorarium. Ten derde hield, zoo als gezegd, het prospectus de bepaling van omvang in , welke op den omslag' de'r le aflevering werd herhaald, zoodat wat aan 't publiek bekend was, hem niet onbekend kóu zijd. Eveneens was 't onmogelijk zulk eene bepaling zonder overleg met den auteur te stellen ; Mr. L. zou er wel dadelijk tegen opgekomen zijn. Dat deed hij niet; integendeel, de eerste aflevering scheen op de bewustheid van tijds- en rnimtebepaling te wijzen , zoo als uit het volgende blijkt: het origineel van 't Algemeen Duitsche Sandelswetboek bevat 911 art. en de le aflevering mijner uitgave van 3i vel

liep over 84 artikelen , zoodat het, gelijkieder confrater kan narekenen, kompleet had kunnen komen volgens overeenkomst en prospectus, indien de auteur zich gehouden had bij de eerstbedoelde beknoptheid en zakelijkheid. Dat is het geval niet geweest: in de kunst om met weinig woorden veel te zeggen , schijnt Mr. L. het niet tot genoegzame hoogte gebragt te hebben. Althans, het werk is uitgedijd tot een en twintig afleveringen of tachtig vel, en door den gevolgelijk enormen prijs van ƒ 14,70 geheel ongeschikt geworden voor exploitatie. Elk confrater zal het met mij eens zijn , dat zoo'n werk eerst dan alleen op voldoend debiet kan rekenen, wanneer de prijs billijk en de omvang niet grooter is dan onze oorspronkelijke raming. Ondanks de publiciteit en de doelmatigste exploitatie , heb ik op Levï's Handelswetboek geen grooter getal inteekenaren kunnen bekomen dan ruim 90, behalve nog zeer enkele Exemplaren , die verkocht zijn toen de uitgave eindelijk kompleet was.

Dat die uitgave, buiten het vele onaangename door den langen duur, een materieel nadeel van bijna drie duizend gulden opleverde, zal begrijpelijk zijn voor elk die met het ondernemen van dusdanige werken bij ervaring hekend is , en niemand zal zich dan ook wel verwonderen , dat ik later , maar ook alleen mij grondende op het principe van billijkheid, den auteur heb voorgesteld zich eene korting van ruim ƒ200 op een honorarium van ƒ1440 te laten welgevallen, vooral omdat de te groote uitgebreidheid en het te lange oponthoud de oorzaken zijn geworden van het geleden verlies, in welker verhouding de voorgestelde korting nietig mogt heeten.

Het voorstel tot korting, op eene zeer heusche wijze namens mij door Mr. J. C. de Vries gedaan, werd onvoorwaardelijk door Mr. Levy verworpen , met de bedreiging dat de sommatie tot betaling der volle som onverwijld zou geschieden. Zij liet zich dan ook niet wachten. Ik weet met wie ze gesteld heeft en evenmin onder welk genre van stijl zij moet gerangschikt worden. Maar dit daargelaten kon en mogt ik, na al het onaangename in die zaak ondervonden, niet aan de eischen van Mr. Levy onvoorwaardelijk toegeven, en besloot liever de regterlijke uitspraak af te wachten.

Die uitspraak, in dato 5 Mei 11., was voor mij niet gunstig; ik werd veroordeeld het honorarium over 80 vel te voldoen en 9/10'der proceskosten te dragen. 1/10 der kosten werd Mr. Levy toebedeeld,