f. 31.

Zes-en-Dertigste Jaargang.

1869.

NIEUWSBLAD voorden BOEKHANDEL

De Uitgave van dit Blad, dat Donderdag» het licht De Abonnements-prijs is, met inbegrip van het Zon,

ziet, geschiedt door j. m. vak 't haaff te nnNTllfl?Tl Af} ƒ 1,75 per 3/m. De prijs der Advert. voor Gea-

Qravenhage, aan wien men de Advertentie» . " bonneerden, van 1-7 regels 50 Cts.; iedere regel meer

niterhik tot Woensdag-middag, franco gelieve toe te p. ICCfi 5 Cts. Opname 3/2 m. Advertentiên van Niet-Geabonn.

zenden. Alle briefporten komen op rekening der in- " Jlu&UBluB lova' 0f Advert. door Geabonn. voor anderen geplaatst, 15 Cta.

lenders. PeI reSel-

Tereenlging ter bevordering van de belangen des Boekhandels.

Het Bestuur bericht, dat het jaarlijkseh verslag en de punten van deliberatie in tijds aan de leden zijn verzonden. Mocht iemand een of ander niet ontvangen hebben, dan wordt hij verzocht zich bij den tweedeu ondergeteekende aan te melden.

Nu de verzending der punten van deliberatie zijn nog twee aanvragen voor het lidmaat«chap ingekomen ; behalve de reeds opgegeven candidaten wenscht het Bestuur dus ter ballotage voor te stellen , de heeren

B. H. Blankenberg te Amsterdam, en F. S. van Staden (firma Gebe. van Staden) te Amsterdam.

Het Bestuur voornoemd,

Amsterdam, W. H. Kirberger, President.

1 Augustus 1869. J. O. Loman Jr. , Secretaris.

De aanstaande vergadering onzer Vereeniging.

In de pas ontvangen «Ponten van beschrijving» voor de eerstvolgende vergadering is hoogst opmerkelijk de gewijzigde richting in den tot heden gevolgden werkkring van het Bestuur onzer Vereeniging. Vernam men nu en dan wel eens de klacht, dat de Vereeuigiog hare bakens niet ver genoeg uitzette , en wat veel liet aankomen op de individneele krachten harer leden , ook wanneer het gold het tot stand brengen van voor 't algemeen nuttige zaken , zoo als b. v. een Bestelhuis , — thans zat die klacht niet meer gehoord worden. De wakkere Bestuurders onzer Vereeniging hebben getoond , ook iets tot stand te willen brengen, dat vooral iu 't belang is van HH. debitanten , en zullen daardoor , naar wij vertrouwen , mogen rekenen op algemecne sympathie en medewerking. Dat eene trouwe opkomst der leden op den 9en Augustus daartoe allereerst noodzakelijk zal wezen , gevoelt ieder.

De drie voornaamste punten, die op dieu dag behandeld zullen worden , zijn :

1°. Beraadslaging over de wijze waarop in 't vervolg het orgaan der Vereeniging zal worden uitgegeven.

2°. Het voorstel van 't Bestuur tot benoemiog eener Commissie tot het opmaken van een plan ter verbetering van ons correspondentiewezen, naar aanleiding van een toegezegd plan.

3°. Het voorstel van hen heer Gebhard , betreffende het vervaardigen van een systematischen Catalogus onzer litteratnur van de laatste 15 of 20 jaren.

Tot recht begrip van het eerste punt zal men nauwkeurig kennis moeten nemen van de correspondentie, die tusschen het Bestuur onzer Vereeniging en den heer uitgever van ons blad verleden jaar werd gevoerd , welke in haar geheel in 't "Verslag van de werkzaamheden van het Bestuur» is medegedeeld.

Zonder ons te willen verdiepen in de motieven die den Heer van 't Haaff noopten niet toe te geven aan het besluit der laatste Algemeene Vergadering, merken wij enkel op, dat het Bestuur in zijne onderhandeling zich strikt bepaald heeft tot het mandaat, hun door genoemde Vergadering van 1868 opgedragen, en, natuurlijk, geen vrijheid vond iets met den heer van 't Haaff overeen to komen , dat in strijd zou zijn met den toen geuiten wil van 't meerendeel der tegenwoordige leden.

Gaarne erkennen wij dat, na 't mislukken van de onderhandeling, de heer van 'x Haaff den handel aan zich verplichtte , door zij» Zondagsblad aan 't Nieuwsblad toe te voegen ; maar toch werd daardoor slechts gedeeltelijk voldaan aan 't verlangen zijner lezers. Immers blijft het ongerief bestaan , dat de lijst van nieuwe uitgaven véél te laat onder de oogen van belanghebbenden komt, terwijl bovendien de doorloopende paginering van beide bladen een toestand in 't leven riep , die niet minder dwaas als onhoudbaar mag heeten. Onder verwijzing naar ons Verslag in bijlage B van de «Handelingen»

zwijgen wij voorloopig liefst over deze zaak en laten aan de aanstaande Alg. Verg. met vertrouwen de zorg over om verandering in dien toestand te brengen.

Ieder die met ons de beweging heeft gevolgd, die verleden jaar de kwestie van het Bestelhuis uitlokte, werd ongetwijfeld aangenaam verrast door de houding, thans door het Bestuur onzer Vereeniging aangenomen. Immers tot wat al ontwerpen, wat al geschrijf heeft die Bestelhuis-kwestie in ons blad en in circulaires aanleiding gegeven! Meende niet ieder dat met 1" Januari 1869 vast en zeker minstens één Bestelhuis in Amsterdam zou verrijzen? En hoe bitter werd men teleurgesteld!

Aan wie de schuld daarvan? Schuilde die enkel bij de Amst. correspondenten ? Wij gelooten dat niet, maar achten veeleer dat juist de lauwe huuding van de meest belanghebbenden , de confrères buiten de hoofdstad , de oorzaak is geweest dat al dien omhaal tot enkel ergernis heeft geleid. Wel is er sedert die periode bij sommige HH. hoofd-correspondenten een verandering van gevoelens ten opzichte van hunne committenten merkbaar, maar het stelsel zelf, zoo lang reeds veroordeeld , is gebleven en zal wel blijven bestaan zoo lang niet de concurrentie ook hier baanbreekster wordt.

Uit dien hoofde achten wij do poging van het Bestuur om van wege de Vereeniging eene inrichting te maken , die aan de behoeften voldoet, zeer verblijdend en der belangstelling van alle boekhandelaren , vooral die buiten Amsterdam , óverwaardig. De tijd zal leeren of men dat belang voldoende beseft om met den ouden sleur te breken en de Vereeniging in hare onbaatzuchtige pogingen te ondersteuner.

Na al wat door de Vereeniging gedaan werd om een naar de vakken gerangschikten Catalogus onzer litteratuur van de laatste halve eeuw machtig te worden , verwelkomt ongetwijfeld ieder van ons van harte de poging van den heer Gebhard, om nogmaals te trachten, al was 't vooreerst maar een zoodanigen Catalogus voor de laatste 20 jaren te doen vervaardigen. —■ Men ziet dat de heer G. als oud lid der nu ontbonden commissie voor den Catalogus niet licht den moed opgeeft als hem iets opgedragen wordt. — Dat zijn voorstel practisch genoeg is geformuleerd, om tot het bezit van zulk een Catalogus te komen , achten wij zeer waarschijnlijk ; ook zal men het plan tot weglating van allerlei voddige prentboekjes of geschriften van geenerlei nnt of historisch belang, gaarne billijken. Alléén zij ons vergund te vragen, of 't niet gepast zon zijn een rond getal jaren tot bewerking aan te wijzen en niet vrij te laten of men daartoe 15 dan wel 20 jaren kiezen zal? Of voorts eene belooning van ƒ500 wel veel liefhebbers zal toelachen om het werk te doen en daarna nog de kans van een vergelijkend examen te doorstaan , durven wij betwijfelen , ook al hopen wij met den voorsteller, dat vooral «de zneht om nuttig te zijn en de eer van zijn naam te verbinden aan zulk een Catalogus» hoofdzakelijk dc drijfveeren mochten zijn van hen , die er zich voor inspannen. De geschiedenis van den onvoltooiden Catalogus doet in dit opzicht niet veel illusiën aankweeken. Hoe men echter daarover moge denken, wij herhalen dat het bedoelde voorstel, in hoofdzaak door de Vergadering goedgekeurd, ons zeker nader dan ooit tot het bezit van een I Catalogus leiden zal, die tot onze schande reeds veel te lang aan onze reeks bibliographiën ontbrak.

Bjj de COMMISSIE tot regeling van het VERTALIHBS-REGT zjjn sedert de laatste opgave, ingekomen, onderstaande werken-.

Alone in London. By the Author of «Jessica's lirst prayer." Uit »The Sunday at Home." N°. of Angnst 1869 and following. Aangeteekend 30 Jnlij 1869 , voor W. H. Kirberger.

BEITS, JOHN T., The confession of a sinner. London 1869. Aangeteekend 2 Angnstus 1869, voor W. tl. Kirberger.

Daisy in the field. By the Asthar of «The wide, wide world" etc. London 1869. Aangeteekend 1 Augustus 1869, voor H. A. Kramers, ten behoeve van Jan Lebndertz.

KLBNCKE, Dr. med. HERMANN, Die Muttcr als Erzieherin ihrer Tóchter und Söhne u. s. w. Ie Lieferung. Leipzig 1869. Aange-