NIEUWSBLAD VOOR

DEN BOEKHANDEL 1919. No. 69

Uitgaven in voorbereiding

Bij de Uitgevers-maatschappij vrhn. P. M. Wink zal in het voorjaar van 1920 verschijnen een groot geïllustreerd werk van D. J. van de Ven: Neerlands volksleven.

«De hel». — Maandag 22 Sept. zal voor de Haagsche rechtbank in behandeling komen eene aanklacht tegen een boekhandelaar te Scheveningen wegens het ten verkoop in voorraad hebben van Barbusse's Hel. (,Het Vaderland').

De uitspraak in het typografen-geschil. — De arbitrage-commissie ter oplossing van het conflict tusschen het hoofdbestuur der Drukkerijenbonden en het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen typografen-bond heeft hare beslissing genomen en met algemeene stemmen de «wilde» werkstakingen welke tot het conflict aanleiding gaven afgekeurd.

Ten opzichte van de oplossing van het conflict besloot zij het volgende:

overwegende, dat van een voortzetting der C. A. O. geen sprake zal kunnen zijn, indien de bij de patroonsbonden bestaande twijfel aan de mogelijkheid eener toekomstige voortdurende naleving van de vitale bepalingen der C. A. O. niet wordt opgeheven ;

overwegende, voorts, dat intusschen de stijging der prijzen van de eerste levensbehoeften nog niet tot staan is gekomen en dat het thans dus zeker reden voor de werkgevers is, om ondanks de ernstige ontstemming, gewekt door de wilde stakingen, den economischen toestand, waarin de werknemers verkeeren, nader te doen bezien;

concludeert, dat het bestaande geschil kan worden opgelost, indien :

1. de A. N. T. B. en in verband met de in de CA.O. erkende wederkeerigheid de werkgeversorganisaties zich verbinden, in geval van een werkstaking of uitsluiting bij niet nakoming binnen den daarvoor gestelden termijn van besluiten krachtens de bepalingen van de C. A. O. te dien aanzien door de Centrale Commissie genomen, aan den door de Centrale Commissie aangewezen contractant een boete te betalen van ƒ 250 voor iederen werknemer ten opzichte van wien de niet-nakoming heeft plaats gehad;

als waarborg voor de richtige nakoming

dezer verplichting wordt door den A.N.T.B. een cautie gesteld van ƒ 25.000 en door de gezamenlijke werkgeversorganisaties een van ƒ 10.000; bij geschil omtrent het verbeuren der cautie of bij het niet tot stand komen van een uitspraak van de Centrale Commissie beslist de gewone rechter:

2. een commissie wordt ingesteld, bestaande uit 19 leden, waarvan 9 vertegenwoordigers der werkgeversorganisatiën en 9 vertegenwoordigers der werknemersorganisaties (5 van den A.N.T.B., 2 van den R.-K. Grafischen Bond, 1 van den Ned. Chr. Grafischen Bond, 1 van den Ned. Graf. Bond) met een voorzitter, die buiten het drukkersvak staat, welke commissie voor 29 September 1919 voor partijen bindend beslist of de economische omstandigheden der laatste maanden aanleiding geven om de loonen op dien datum voor den verderen duur van de contractsperiode te wijzigen, zulks met inachtneming der gemeenteklassen en zoo ja, welke die wijziging zal zijn.

Over deze uitspraak der arbitrage-commissie zal door de leden van den A.N.T.B. per referendum worden beslist.

Uit het buitenland

«Romantik», roman, door Olga Wohlbrück, is verschenen bij den uitgever August ScherI, te Berlijn.

«Hans Ritter und seine Frau», roman, door H. Courths-Mahler, is verschenen bij den uitgever Friedrich Rothbarth, te Leipzig.

«Es ist eine alte Geschichte», roman, door Lola Stein, zal verschijnen bij den uitgever Friedrich Rothbarth, te Leipzig.

«Das Glück. Der Roman eines jungen Dichters», door Horst Wolfram Geiszler, zal verschijnen bij Alexander Duncker Verlag, te Weiman

«The gods decide», roman, door Richard Bagot, is verschenen bij de uitgevers-firma Methuen & Co., te Londen.

«Le revers de 1914 et ses causes». Avec 3 croquis, door ltnt.-col. De Thomasson, is verschenen bij de uitgevers-firma Berger Levrault, te Parijs, Nancy en Straatsburg. (Voor het buitenland: Sociétë d'exportation des éditions francaises).