NIEUWSBLAD VOOR DEN BOEKHANDEL

1919. No. 73

lid der Commissie voor de Bouwstoffen van de geschiedenis van den Nederlandschen boekhandel, van welke commissie hij tot op heden lid, resp. voorzitter is geweest.

Voorts bekleedde de overledene verschillende malen commissoriale functies inzake de internationale tentoonstelling voor boekhandel en aanverwante vakken in 1892 gehouden, het Nieuwsblad, het vakonderwijs en de korting-kwestie.

In het jaar 1912 werd hij benoemd tot eerelid der Vereeniging.

De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau.

De teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 29 September, te 12 uur, op de begraafplaats «Zorgvlied».

Vennootschap

Met de .Nederl. Staatscourant' No. 204 is verzonden een bijvoegsel (No. 1430), bevat, tende de akte van oprichting en de statuten der naamlooze vennootschap Drukkerij en uitgevers-maatschappij «De Maasstad», te Rotterdam.

De vennootschap heeft ten doel het uitoefenen van het drukkers- en uitgeversbedrijf en verder alles wat in den ruimsten zin gerekend kan worden daartoe te behooren.

De vennootschap wordt aangegaan voor een tijdvak van ongeveer dertig jaren, aanvangend op 12 Augustus 1919 en eindigend op 31 December 1948.

Het kapitaal der vennootschap bedraagt 100.000 gulden, verdeeld in 200 aandeelen, elk groot 500 gulden, van welke 110 aandeelen zijn geplaatst en volgestort.

Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan een of meer directeuren, onder toezicht van minstens 3 en hoogstens 5 commissarissen.

Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeur de heer A. H. Kalis en tot commissarissen de heerenJ. van de Wall, G. A. van Rede en J. F. G. Jongepier.

Vereenigde drukkerijen RoeloffzenHübner & Van Santen en Gebrs Binger. —

Eene fusie is tot stand gekomen tusschen de Boek- en kunstdrukkerij vrhn. RoeloffzenHiibner & Van Santen en de Boek-, kunsten handelsdrukkerij vrhn. Gebrs. Binger, beide te Amsterdam. De gezamenlijke zaken

van beide firma's zullen worden voortgezet onder de firma Vereenigde drukkerijen Roeloffzen-Hübner & Van Santen en Gebrs. Binger, waarvan als directeuren zullen optreden de heeren M. H. Binger, G. Roeloffzen en A. G. Ruijgrok, en als adjunct-directeur de heer J. R. A. Schouten.

De heer M. J. P. van Santen, uit de directie getreden, blijft als lid van den raad van commissarissen aan de Vereenigde drukkerijen verbonden.

Uitgaven in voorbereiding

Bij De Erven F. Bohn, te Haarlem, zal dit jaar gaan verschijnen de «Volks-universiteits bibliotheek», onder redactie van prof. dr. J. de Zwaan, prof. dr. Ph. Kohnstamm, dr. N. Adriani, prof. dr. D. van Blom, prof. dr. J. Boeke, prof. dr. H. Bolkestein, prof. dr. F. J. J. Buytendijk, dr. Raden Hoesein Dlajadiningrat, H. J. G. Jansen van Raay, prof. mr. A. H. M. J. van Kan, prof. dr. J. W. Pont, prof. mr. dr. N. W. Posthumus, prof. dr. C. Snouck Hurgronje, prof. J. A. G. van der Steur en dr. H. H. Zeijlstra Fzn.

Bovenstaande bibliotheek, die den lezer van middelmatige ontwikkeling een juist begrip zal geven over eenig terrein op het gebied van wetenschap, beschaving, kunst en techniek wordtingedeeld in zes afdeelingen: Godsdienst, wijsbegeerte en kunst; Geschiedenis; Sociale wetenschappen;Natuurwetenschappen; Koloniën en omgeving; Productie, techniek, verkeer.

In bewerking zijn thans om zoo spoedig mogelijk te verschijnen:

Prof. J. C. van Eerde. Inleiding tot de volkenkunde van Nederlandsch-Indië; prof. dr. J. J. Salverda de Grave, Italië's letterkunde ; dr. G. Holst, Verlichtingstechniek en natuurwetenschap; prof. dr. F. J. J. Buytendijk, Psychologie der dieren; dr. K. H. E. de Jong, Magie in de Grieksch-Romeinsche oudheid; prof. mr. A. H. M. J. van Kan, Inleiding tot de rechtsstudie.

Tal van deeltjes zijn voorts in bewerking, waarvan zijn te noemen: dr. H. J. F. Brugmans, Psychologische begrippen en methoden; prof. dr. G. J. Thierry, Babel en Egypte als wereldmachten, prof. dr. Th. Stomps, Erfelijkheid en chromosomen, dr. E. B. Kielstra, Nieuwste geschiedenis van NederlandschOost-Indië, prof. dr. H. T. Colenbrander, Groote mannen uit de koloniale geschiedenis-