5i6

NIEUWSBLAD VOOR DEN BOEKHANDEL

Kernkamp (Dr. G. W.), zie: Brugmans (Dr. H.) en

dr. G. W. Kernkamp. Letning (Dr. L. Ed.), Schets van het Nederlandsen

staatsbestuur en dat der overzeesche bezittingen.

6e uitgave, bewerkt door mr. H. J. R o m e ij n.

4e stuk. 's-Gravenhage, De Gebroeders Van

Cleef. 8°. [i55X23]. (Blz. 363—522). ƒ 1.— Mannen en vrouwen van beteekenis in onze dagen.

Levensschetsen en portretten. Red.: mr. J.

Kalff Jr. Dl. XXXIII. Haarlem, H. D. Tjeenk

Willink & Zoon. 8°. [132x20].

Per afl. bij inteek. ƒ -.40 en / -.50 Afz. afl. » 1.—

Afl. 6. (Blz. 197—220, m. 1 portr.): President Steyn door F. W. Reitz.

Meyer (Franz Sales), zie: Krauth (Theodor) en Franz Sales Meyer.

Oosting (J.), Practisch handelswoordenboek... 2e, herziene en vermeerderde druk door J. W. Kuiper ... Afl. 8. Gouda, G. B. Goor Zonen. 8°. [165X24=]. (Blz. 609—688]. Per afl. f -.60

Pedersen (Hugo V.), Door den Oost-lndischen archipel. Eene kunstreis. Voor Nederland bewerkt door S. Kalff. Afl. 2-7. Haarlem, H. D. Tjeenk Willink & Zoon. Gr. 4°. [245.x 32=]. (Blz. 33-176, m. afb. en 3 pltn. in kleurendr.). Per afl. ƒ -.90

Penning (L.), De oorlog in Zuid-Afrika... in zijn verloop geschetst. Afl. 70. Rotterdam, D. A. Daamen. Gr. 8°. [i75 X255]. (Blz. 1113—1128, m. afb.). Per afl. ƒ -.10

Raad van State. Afdeeling voor de geschillen van bestuur. Dl. XLII. (Vel 31—35). 's-Gravenhage, Boekhandel vrhn. Gebrs. Belinfante. 8°. [155 X 25]. (Blz. 481—560). Per vel ƒ -.25

Reitz (F. W.), zie: Mannen en vrouwen van beteekenis.

Roever (Mr. N. de), Het leven van onze voorouders. Voortgezet door dr. G. J. Dozy. Met chromoplaten en houtsneden. Afl. 55. Amsterdam, Van Holkema & Warendorf. Gr. 8°. [195x29]. (Dl. V, blz. 193—224, m. afb. en i pit. in kleurendr.).

Per afl. / -.75

Scholl (E. F.), De gids voor machinisten ... Naar de 11e duitsche uitgave bewerkt door N. C. H. Verdam. 7e, herziene druk. Afl. 2 en 3. Leiden, A. W. Sijthoff. 8°. [155x23]. (Blz. 65—160, m. fig.). Per afl. / -.50

Smits (H.), Het troetelkind der maatschappij. Afl. 2 en 3. Amsterdam, D. Buys Dz. 8°. [14 X 20]. (Blz. 33-96). Per afl. ƒ-.15

Strater (Dr. Max), zie: Bladen (Geneeskundige).

Vergers (F.), De groote hervormers. Hun leven, arbeid en strijd voor het licht der waarheid. ... Met 12 pltn. in kleurendruk. Afl. 26— 21. Rotterdam, D. Bolle. Gr. 8°. [20 x 29]. (Blz. 401-448).

Per afl. ƒ -.10

Vliegen (W. H.), De dageraad der volksbevrijding. Met 50 portretten. Afl. 11 en 12. Amsterdam, S. L. van Looy. Gr.8°. [19x 255]. (Blz. 161 —192).

Per afl. ƒ -.12S

Weeder (J.), De sterrenhemel doorzocht met teleskoop en microskoop. Afl. 32. Leiden, A. W. Sijthoff. Gr. 8°. [22x30]. (Blz. 505—532, m. afb. en titel en inh. [VII biz.]). Per afl. f -.60

Prospectus

Op: Les médailles et plaquettes modernes. Revue semestrielle, sous la rédaction du dr. H. J. de Dompierre de Chaufepié. Harlem, H. Kleinmann & Cie.

Op: Ghr. R. de Wet, De strijd tusschen Boer en Brit. Amsterdam - Pretoria, Boekhandel vrhn. Höveker & Wormser.

Proefvel van F. H. Arnaux, Mon diplóme de francais. Cours d'études a 1'usage de ceux qui préparent leur examen de francais. Nimègue, L. C. G. Malmberg.

Proefaflevering van J. N. van Hesteren, Het land van Kruger en van Steyn; Transvaal en OranjeVrijstaat. De geschiedenis der Boeren, van hun vestiging aan de Kaap-de-Goede-Hoop tot heden. Rotterdam, D. A. Daamen.

op: Dr. Jan ten Brink, Geschiedenis der Nederlandsche letterkunde. Geïllustreerd onder toezicht van J. H. W. Unger. Amsterdam, Uitgeversmaatschappij sElsevier».

Inteekenlijst

op: M. W. Maclaine Pont, De Heldringgestichten. Beschrijving met afbeeldingen van alle gestichten, van het ontstaan tot op heden met de portretten van ds. Heldring en ds. Pierson. 's-Gravenhage, W. A. Beschoor.

op: H. M. J. Wattel, De belastingwetten voor iedereen. Amsterdam, Cohen Zonen.

Fondscatalogus. J. Noorduyn & Zoon, Gorinchem. 8°. (31 blz.).

Wandkalend ers, enz. Kantoor-almanak (Opregte Geldersche) voor het jaar 1903. Zutphen, W. C. van Wansleven. Plano.

/-•iS

BERICHTEN EN MEDEDEEL1NGEN, INGEZONDEN STUKKEN.

Ned. Drukkersbond. — Voor zelfs een zeer beknopt verslag der op 16 Oct. 11. gehouden buitengewone algemeene vergadering van den Nederl. Drukkersbond heeft de ruimte, Zaterdag, ontbroken. Bepalen we ons nu tot de mededeeling, dat in die vergadering het eerst ter sprake is gekomen de vraag of de Bondsleden, volgens voorschrift der op 1 Januari 1903 in werking tredende Ongevallenwet, zich moetende verzekeren, dit doen zullen 't zij door aansluiting bij de Rijksbank of collectief bij een bestaande Maatschappij, 't zij onderling met eigen kapitaalbeheer.

Eigen risico bepleitte de heer De Jager (Groningen), ten eerste omdat men dan blijft buiten de wet, die z. i. er niet toe zal bijdragen, de goede verstandhouding tusschen werkgevers en werklieden te bevorderen, ten tweede, omdat onderlinge verzekering ook financieel voordeeliger is. Welke zienswijze de heer Ten Hagen ('s-Gravenhage) deelde. De heer Vas Dias (Amsterdam) echter getuigde een verzekeren bij de Centrale Bank te wenschen, wijl men dan gevrijwaard is tegen groote schade bij een onverhoopt groote ramp. Aansluiting bij de Centrale Bank komt ook goedkooper uit dan bij de Rijksbank. Een grief tegen de Centrale heeft de heer A. H. Holdert (Amsterdam) en wel omdat daar het risico niet wordt gedragen door diegenen, die bij een zeker bedrijf betrokken zijn, maar door alle verzekerden,

Het voorstel van den heer Van Mantgem (Amsterdam): aansluiting voor éen jaar bij de Rijksverzekeringsbank, als proef, werd verworpen.

Na verdere besprekingen, bracht de voorzitter in stemming de vraag: Moet het deelnemen aan een eventueel op te richten onderlinge verzekeringmaatschappij alleen openstaan voor leden van den Nederl. Drukkersbond? Het antwoord luidde bevestigend.

Tot het instellen van een onderlinge verzekering, principieel, werd eindelijk met algemeene stemmen besloten.

Het bestuur vroeg en verkreeg hierop machtiging om nog meer gegevens te verzamelen en vervolgens alle vakgenooten in Nederland bijeen te roepen, ter beslissing of die onderlinge verzekering geschieden zal in eigen beheer, of dat men zich collectief zal aansluiten bij een Maatschappij. Vooraf zullen de niet-leden van den Bond tot toetreding worden opgewekt,

Over het 4e deel der met den algemeenen titel »Im Kampf um Siidafrika» bij J. F. Lehmann (München) te verschijnen uitgave, lezen we in de Hoornsche Ct., dat aan het verhaal van den inval der Boeren in de Kaapkolonie, door commandant A, de Wet en adjudant H. va,n Doornik, zal

toegevoegd worden een door luitenant G. Bolding h nagelaten artikel »Het verraad van generaal Prinsloo».

Di duitsche uitgs/ar Lehmann heeft het doen voorkomen of ook van de na president Kruger's herinneringen volgende drie deelen de vertalingsrechten door hem te »vergeben» zijn geweest. Dit is niet juist. Althans weten we uit de beste bron, dat generaal Ben Viljoen's boek, in krijgsgevangenschap geschreven, door een engelsch officier naar Nederland is overgebracht: dat hier een vriend van den generaal het manuscript heeft afgeschreven in zuiver Nederlandsch (met behoud van xiafri kaander» dialoog), en dat door ieder, Hollanders en vreemden, vrij op de uitgave is geboden.

De heer M. Reepmaker, schrijver van »Vengeance», sN'importe» enz., heeft een nieuwen franschen roman, i>Emma Beaumont» bij den uitgever P. V. Stock, te Parijs, doen verschijnen.

Ter perse bij den uitgever Calmann Lévy (Parijs): «Voyage aux Indes» van Pierre Loti, een roman van René Bazin »La fin de Donatienne» van St endhal »Nouvelles inédites» en m. a. Het laatste boek van René Bazin iLes Oberlé» zal in eene door Spindler geïllustreerde editie verschijnen

Bij Hachette & Cie. (Parijs) is het eerste nr. verschenen van La vie heitreuse, revue féminine universelle illustrée en van Le conseildesfemmes.

In November zal Moritz Diesterweg (Frankfurt a. M.) een boek van Paul Holzhausen, getiteld «Heinrich Heine und Napoleon I» uitgeven.

De oudste Gutenberg-type, volgens dr. Gottfried Zedler.

Door Mr. Ch. Enschedé. (Vervolg).

Dr. Zedler, die in Gutenberg den man ziet, aan wiens kunstenaarsgevoel men de fraaie uitgave van B 42 te danken heeft, is ook getroffen door de groote zorg en toewijding, waarmede de kalender is gedrukt. Zooals ik reeds herhaaldelijk heb opgemerkt, schijnt het geheele karakter van Gutenberg mij toe juist het tegenovergestelde te zijn, van hetgeen zijn vereerders zoo gaarne willen erkennen en dat B 42 een meesterwerk is, moet naar mijne opvatting, uitsluitend geweten worden aan de zorg, aan het geduld, aan het talent van den jeugdigen Peter Schoeffer. Met «peinlicher Sorgfalt», zegt de schrijver (blz. 8), is het zetten en drukken van den kalender "eschied, en in die zelfde zinsnede wijst hij ons juist op een omstandigheid, waar de pijnlijke nauwgezetheid te wenschen heeft overgelaten. In het woord ümittnacht» toch is voor de tweede t, voor zien van een boogje, de hoofdvorm gebruikt, terwijl volgens het systeem door Gutenberg ingevoerd hier de nevenvorm zou moeten zijn gebezigd. Dat letterbeeld, zoo oordeelt dr. Zedler verder, ontbrak dus aan de zetkast, waarom Gutenberg gedwongen was zich van den hoofdvorm te bedienen. Door afvijlen en bijteekenen (sic) heeft hij getracht de hier ontstane fout te verhelpen. Dat bijteekenen door den drukker wil er bij mij nog maar steeds niet in. Evenzeer als ik mij tegen een dergelijke beschouwing van den heer Hupp verzet heb, moet ik ook hier verklaren, dat deze arbeid van een drukker niet te verwachten is. Het ligt niet op zijn weg, het is zoo tegenstrijdig met zijn bedrijf en bovendien zoo tijdroovend, dat ik mij onmogelijk kan indenken in het feit, dat een drukkerlettergieter-graveur, wien zoo veel hulpmiddelen,