ten anker komen. Heeft men het voordeel van den stroom, dan zakt men, van daar de rivier af tot in zee, in niet meer dan 25 minuten. „Van Kabaniroe uit, zegt de heer Roos, heeft men een ruim en schoon gezigt over een groot gedeelte van de vlakte van Kambéra."

„ Moeijelijk zou op Soemba voor woonplaats van den kontroleur een schoonere en tevens met het oog op diens betrekking betere plek kunnen gevonden worden."

„ Hij woont hier tusschen Soedoe, Waaingapoe en Taaimanar, in het midden van Kambéra, en heeft hier meer dan op de meeste plaatsen elders, gelegenheid om met de Soembanezen in aanraking te komen; afgescheiden nog van de omstandigheid, dat de handelsprauwen, vroeger in de Kambéra-rivier zoo dikwerf uitgeplunderd, nu bescherming vinden door de nabijheid van den kontroleur."

„Van de kontroleurs woning looptin westelijke rigting een op eigen kosten door hem aangelegde regten weg, 4 el Ned. breed, bijna IYj paal lang en eindigende bij de hoofd-negory van het rijk."

Dat die eerste pionier het hem toevertrouwde ambt, niet als een sinecure heeft aangemerkt, hiervan vindt men reeds in het begin zijner bijdragen, de meest stellige bewijzen. Ons bestek laat niet toe ook zelfs die maar, hier op nieuw in 't licht te stellen. Wij moeten ons dus, hoe noode ook, wel bepalen tot het releveeren van die enkele punten, welke met het oog op onze studie nog het meest de aandacht verdienen. Na eerst in een uitvoerige beschouwing te zijn getreden over de verschillende standen of kasten, waarin de bevolking op Soemba verdeeld is, en den bestuursvorm, welken hij er aantrof, uiteen gezet te hebben, zegt hij: „ Er heerscht derhalve op Soemba geen ander regt dan dat van den sterkste ; het zijn de sterken, die de zwakken de straffen doen ondergaan."

„ De eerste indruk, dien het volk op eiken vreemdeling maakt, is zeer gunstig."

„Bij een voorkomen dat over het algemeen gezondheid, kracht en welgemaaktheid van ligchaamsbouw aanwijst, heeft