haar naam en staatkundige beteekenis aan de eilandengroepen van dien naam.

Op Rotti het grootste en verreweg ook het belangrijkste eiland dezer twee groepen, is te Baah een civiel gezaghebber geplaatst, terwijl op Savoe een posthouder, ondergeschikt aan den eerste, te Seba is gevestigd.

Van gansch Timor hebben vermoedelijk in Nederland deze twee namen nog den besten en voor hen die de uitbreiding van het christendom onder de heidensche volkstammen ook in dat afgelegen gedeelte van den Archipel met sympathie en belangstellende aandacht hebben gevolgd, zeker ook den lieflijksten klank.

Toen Ds. Kam in het begin van 1820 Koepang tot het middelpunt van zijn zendelingsarbeid koos, strekte hij zijne bemoeiingen al zeer spoedig uit over de naburige eilanden en meer inzonderheid nog over het meest nabijgelegen Rotti. Sinds dien tijd hebben dan ook beide die eilandengroepen, zooals wij vroeger ook reeds de gelegenheid hadden op te merken, voortdurend in meer of mindere mate de belangstelling van twee protestantsche missiƫn mogen ondervinden, die, zoo men althans de kwantiteit meer dan de kwaliteit op 'I oog heeft, er in 't geheel niet zonder vrucht zijn werkzaam geweest.

In de laatste jaren intusschen en meer inzonderheid sinds het neutraliteitsbeginsel gehuldigd in het regeeringsreglement: dat op openbare en gesubsidieerde bijzondere scholen niets mag worden geleerd, wat strijdig is met den eerbied verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden, in de betrekkelijke Indische Staatsbladen ook meer en meer zijn toepassing heeft gevonden, is ook nu reeds hiervan een zeer gewichtige wijziging, of wil men liever, een merkbare achteruitgang het gevolg.

Blijkens de regeeringsalmanak van 1874 toch waren in die afdeeling toen nog twee zendelingen, en wel een van het Nederlandsch Zendelinggenootschap op Savoe, en een van de Gossnersche Zendingvereniging op het eiland Rotti, werkzaam.