vergist zich hierin. De benoeming, die wij op het oog hebben, zal zeker wel gunstig op de samenstelling der examen-commissie werken, doch dat is het eenige doel niet. De fout, wier herstel wij wenschen, zit in de bepalingen, door de Regeering gesteld voor het examen. Dit loopt over verplichte en onverplichte vakken. Om aan de eischen der eerste te voldoen, moet een zeker aantal punten worden behaald: de cijfers in de laatste verkregen, worden bij die der eerste gevoegd en naarmate het eindcijfer hooger wordt, stijgt de kans om door den Minister ter beschikking van den Gouverneur-Generaal te worden gesteld. Van daar de behoefte aan uitbreiding van het onderwijs in de polynesische talen.

De heeren van Dissel en Buys hebben nog al met zekeren ophef doen klinken, dat zich dit jaar slechts één nieuwe student aan onze Instelling heeft laten inschrijven. Ik zou kunnen zeggen, dat dit getal thans tot twee is geklommen, maar waartoe die ophef? Niemand ontkent immers, dat wij op het oogenblik een ongunstigen tijd beleven en iedereen kent de verschillende omstandigheden waarvan deze het gevolg is; maar evenzeer weet ieder, dat wij hier met een verschijnsel van zeer voorbijgaanden aard te rekenen hebben. Ook Delft lijdt daaronder; want terwijl daar in den regel jaarlijks ongeveer 60 a 70 nieuwe studenten worden ingeschreven, heeft 'ter nu slechts 13 gekregen. De oorzaken hiervan zijn bekend. De veepest, waardoor Indie geruimen tijd is geteisterd, heeft eene groote uitbreiding van het personeel der ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur ten gevolge gehad, terwijl bovendien de toestand in Atjeh eene uitbreiding van het corps ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur noodig maakte. Daar de veepest nu geweken is en door den veranderden toestand op Atjeh, is er een overcompleet van ambtenaren ontstaan, hetwelk natuurlijk eerst voor eene plaatsing in aanmerking moet komen, vóór er een nieuwe aanvoer uit Nederland noodig is. Maar wanneer eenmaal dat overcompleet is opgeruimd geworden, zal de vraag naar ambtenaren weer even