ring ïn de bewerking van het riet, door welk een en ander veel meer suiker per bouw te winnen is dan over het algemeen gewonnen wordt; gezwegen nog van de bezuinigingen, waartoe men in den laatsten tijd door zucht naar zelfbehoud gedwongen werd, maar die toch nog niet hare uiterste grens hebben bereikt.

Met volle recht kan dus verwacht worden, dat in den strijd, die thans gevoerd wordt tusschen den beetwortel en het riet, — een ongelijke strijd in zoover de beetwortel groote protectie geniet, — het riet niet overwonnen behoeft te worden, mits maar — en hierop komt het aan — een moeilijke tijd kan worden doorgeworsteld; de tijd namelijk die nog verloopen moet vóór dat de samenwerkende oorzaken, die de moeilijkheden in 't leven deden treden, öf ophouden óf door te krachtige werking zelve hare remedie medebrengen; de tijd, waarin tevens de rietsuikercultuur hare pogingen tot vermindering der kostprijzen kan voortzetten.

De overweging van dit een en ander leidt als van zelf tot de kennis van hetgeen van Staatswege kan, en dus, met het oog op de overwegende belangen bovenbedoeld, moet worden gedaan.

In de eerste plaats is aan te nemen dat de Eegeeringsberaoeienis van geheel tijdelijken aard moet zijn, en zich in geen opzicht verder moet uitstrekken dan ■vereischt wordt voor het doel: de suikercultuur te helpen door een moeilijken tijd.

In de tweede plaats volgt uit de vooropgezette motieven, dat er geen sprake kan of mag zijn van eenig geschenk aan de ondernemers, onder welken vorm dan ook, en ook niet van het prijsgeven van eenig voordeel.

Als de Staat tusschenbeide komt, dan doet hij dat, blijkens het boven aangegevene, omdat de overtuiging bestaat, dat de rietsuikercultuur eene toekomst heeft; dat de moeilijke tijd, die moet worden doorworsteld, door een beteren tijd zal worden gevolgd.

Wat in dien moeilijken tijd niet kan worden betaald of