allerminzaamst om te gaan — behalve met de niet ijverigen; en hij maakte veel jongeren beschaamd door zijne opgewektheid, zijn krachtig gestel en de gemakkelijkheid, waarmede hij zich te velde in de omstandigheden wist te schikken. Te paard vooral — hij was een koen ruiter — maakte hij eene imposante vertooning, en als het noodig was, ontzag hij wind noch regen om de vermoeide troepen tegemoet te rijden en alleen door zijne tegenwoordigheid de uitgedoofde energie opnieuw te doen ontvlammen. Bij zulke gelegenheden en telkens wanneer hij zijne soldaten in het vuur bracht, hield hij van veel vertooning, wel wetende dat zulks het soldatenhart goed doet, en wie zich onder zijne bevelen bijzonder onderscheidde, was zeker door hem niet vergeten te zullen worden.

„Overigens was hij zeer eenvoudig in zijn wandel, maar waardig, betgeen, gevoegd bij zijne eigenaardige manier van spreken (bijna altoos op denzelfden min of meer gedempten toon) maakte, dat de inlandsche hoofden, met wie hij moest omgaan, hem hoogen eerbied toedroegen.

„Van zijn organiseerend talent gaf hij menigmaal op Atjeh blijk, en al vonden velen hem te streng en dikwerf arbitrair, iedereen erkende toch gaarne, dat hij vooral in zijne laatste betrekking de rechte man op de rechte plaats was.

„Het leger betreurt in hem een wakker, zelfstandig chef, een waardig voorbeeld van werkzaamheid en plichtsbetrachting."

Wij voegen hieraan nog toe, dat generaal Demmeni de eerste gouverneur van Atjeh is, die van het tooneel des oorlogs is verdwenen, zonder voor zijne toewijding en werkzaamheid in de pers gehekeld en afgekeurd te zijn geweest, hetgeen op zich zelf de troostrijke gedachte medebrengt, dat de partijen die over de Atjehsche aangelegenheden strijden, althans zich nu vereenigen in de rechtmatige waardeering van den persoon op wiens schouders de taak om Atjeh te beheerschen, ongetwijfeld het zwaarste drukt.