slagen in een nadere uitgewerkte nota onder het oog der vertegenwoordiging wensohten te brengen.

Het spreekt van zelf dat, nu de zaak een anderen loop heeft 'genomen, dan de heeren Suermondt en van den Berg zich voorstelden, nu Minister en Staten-Generaal geneigd zijn bevonden om wezenlijke hulp aan te brengen en in den geest der nadere nota van de heeren — die thans voor ons ligt, — zij ook wel het dadelijk verleenen van die hulp, als is zij overigens van tijdelijken aard, verkiezen zullen boven een bloot uitstel tot dat er definitief iu deze zoo dringende aangelegenheid zou worden voorzien.

Hulp is en moest verleend worden. De optimisten zijn, met den Minister, van meening, dat tijdelijke hulp zal blijken voldoende te zijn. Zonder ons te rangschikken in de categorie van zwartgallige pessimisten, zal men het ons niet ten kwade duiden, indien wij, met schier alle schrandere hoofden, die zich in Indie aan de toekomst der tropische nijverheid laten gelegen liggen, van meening zijn, dat er duurzame, permanente verlichting van lasten voor die nijverheid vereischt wordt, wil men haar in staat stellen in het economisch worstelperk staande te blijven en zich met succes te blijven meten met de concurrentie harer mededingsters.

De landbouwnijverheid in Nederlandsch Indie in 't algemeen —- het is eene stelling, die niet genoeg herhaald kan worden — gaat gebukt onder te zware lasten, in verband met de aanzienlijk verminderde marktprijzen harer producten. Immers, behalve voor tabak, zijn de prijzen van alle tropische producten op de wereldmarkten gedaald tot 100 pet. en meer beneden de prijzen van twintig jaren geleden. Voor de suiker heeft de waardevermindering eene bekende kunstmatige oorzaak, waarvan de consekwentie niet te ligt moet geteld worden. Zij is hoofdzakelijk te wijten aan de buitensporige bescherming, die verschillende groote Staten aan de beetwortelcultuur verleenen. Vooral Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Rusland, bezigen die bescherming om eigen landbouw op te