„grond en huizen in bezit gekregen, en zij hebben hunne „leer verkondigd in overeenstemming met de regelen daarvoor „in de tractaten gesteld, waarbij hun eenig doel is geweest „eene opwekking tot deugdzaam leven, terwijl zij niet beoogden zich te mengen in de aangelegenheden van het volk. „Alle onderdanen van China die tot deze leer wenschen „over te gaan, mogen dit doen; zoolang zij zich onthouden „van slechte daden, is er geen wet, die hun zulks verbiedt „of ook maar een onderzoek naar hun handelen voorschrijft."

De slotsom is, dat er ook geen aanleiding bestaat om tegenover de zendelingen of inlandsche christenen eene vijandige houding aan te nemen. Aardig is de beschrijving van de wijze waarop de aanvallen tegen de christenen zijn ontstaan met de volgende woorden: „Zeer onlangs is er eene uitbarsting van vijandschap tusschen het volk en de christenen „en de daarmede gepaard gaande ongeregeldheden voorgekomen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat dit is voortgesproten uit onbeduidende verschillen, geringe oorzaken, „die niettemin de vernietiging der christelijke kerken ten „gevolge gehad hebben. Het onwetende gemeene volk had „vooroordeelen opgevat, waarvan twee of drie schavuiten „hebben partij getrokken, om alles te doen wat in hunne „macht was tot aanhitsing van de oproerige elementen. Daarbij „sloten zich nog aan de schurken en vagabonden van de „plaats, die verwachtten dat er iets te winnen viel, en het „gevolg was eene ernstige botsing, waarvan de nadeelen niet „gemakkelijk zijn te herstellen ....

„Het is de keizerlijke wil, dat de kerken der zendelingen „zullen worden beschermd, en alle ongeregeldheden zullen „worden onderdrukt. Ik heb daarom alle ondergeschikte „beambten gelast, in strikte overeenstemming met den keizerlijken wil te handelen, en het is mijn plicht deze dringende proclamatie af te kondigen, waarvan allen zullen „kennis nemen, die wonen in het district waarvan ik het „hoofd ben. Houdt in gedachten, dat wanneer er in uwe