4,77

schappelijke verzameling minder waarde heeft of een diamant groot is of klein, daar de kristalvorm van beide toch hetzelfde is. Met het oog op de geldelijke waarde en het voorgevallene met het goud van Aruba, gaf de directeur in overweging, den diamant niet te plaatsen in het Museum, maar liever te verkoopen en de opbrengst te besteden tot het aankoopen van voorwerpen, waardoor de wetenschap gebaat zou worden.

Men meent — doch de zegsman kan voor de waarheid niet instaan — dat de diamant toen geplaatst is in de Nederlandsche Bank te Amsterdam.

De Indische mail brengt het bericht, dat bij keizerlijk decreet de goedkeuring is gehecht aan het plan tot aanleg van den eersten spoorweg in China, van de Taku-forten aan de golf van Pe-chili tot Tien-tsin, de residentie van den vicekoning Li-hung-tschang. Is eenmaal dit gedeelte in gebruik, dan kan het niet lang meer duren, of de spoorweg zal langs den Pei-ho van Tien-tsin tot Peking worden doorgetrokken en heeft men in eene hoofdstad, bevolkt door 2 millioen zielen, eenmaal de voordeelen van het gebruik van het nieuwe vervoermiddel leeren waardeeren, dan zal het in China met den aanleg van spoorwegen gaan, gelijk het nu enkele jaren geleden met den aanleg van telegrafen gegaan is: de eene lijn wordt een noodzakelijk gevolg van de andere en de eene provinciale onderkoning zal voor den anderen niet willen onderdoen. Met den spoorweg van Taku naar Tien-tsin is het beginsel uitgemaakt, dat het Chineesche rijk zijne spoorwegen zal krijgen, gelijk dit in elk ander land, waar eene zekere mate van beschaving en welvaart heerschten, is geschied.

De aanleg van den weg zal geschieden door den stadsgouverneur van Tien-tsin, hetgeen zooveel zeggen wil, dat de zaak in handen is van het Fransche syndicaat, dat zich te Tien-tsin