voet breedte vóór het gebouw, en het geheel omgeven van eene omheining, uit sterke in den grond geheide palen bestaande. Bij eene nadere beschouwing, bleken de huizen gebouwd te zijn van palen, met een dak van gras en boomschors bedekt. Palen werden ook gebruikt voor den vloer. Toen ik dat plat vlak opklom, werd ik door mijn gids naar de deur van het hoofd dezer plaats geleid, waar mij vooraf een bamboezen bak met water werd aangeboden om mijne voeten te wasschen: daarna werd ik uitgenoodigd om het vertrek binnen te treden, waar een fijne bamboezen mat was uitgespreid, om mij tot zitplaats te dienen.

,,'t Was niet noodig om het volk te verzoeken zich te verzamelen. Wij waren in het voorste vertrek, dat zich over de geheele lengte van het dorp uitstrekt, en, daar ik door iemand begeleid werd dien ze kenden, scheen hen niets te verhinderen om aan hunne brandende nieuwsgierigheid te voldoen, ten einde een blanke te zien, die nog nimmer te voren de plaats bezocht had: en zoo was ik weldra omgeven van een tweehonderdtal menschen, oud en jong, gereed om de woorden, die van mijne lippen mochten vloeien, op te vangen. De volwassenen droegen een stuk linnen om de lendenen; de kinderen droegen niets dan een snoer tanden om den hals. Hunne donkere kleur, hunne doordringende en levendige oogen, hun hoofd, met veel en lang haar bedekt, dat een nog sluimerend verstand scheen te bevatten, hunne angstige en bezorgde houding, de ellendige hut, die hun tot woning diende, en de menigte van zwarte schedels die boven onze hoofden hingen, dat alles bij elkander maakte een indruk op mijn gemoed, die niet spoedig zal worden uitgewischt.

„Zoodanig was mijn eerste gehoor bij de Daijakkers. Nooit zal ik de uitdrukking in hunne houding vergeten, toen ik, bij het openleggen van het oogmerk mijns bezoek, hun eenige der voornaamste leerstukken van den Christelijken godsdienst voorhield, en ik hun Jezus Christus predikte als den Vriend en de eenige hoop van zondaren. Aan het einde van ons