en moreel is hij hun ontwassen, de band die het kind bindt aan den vader en de moeder is bij velen verbroken, en niet zelden blijft er eene zekere verwijdering, die nimmer weer wordt toegehaald !

't Zou dan eene weldaad wezen voor onze maatschappij in deze streken, indien men hier eene inrichting had, waar de jongeling, na het lager onderwijs te hebben genoten, onder het oog zijner ouders zijne verdere opvoeding en opleiding ontvangen kon. Op dit oogenblik hebben zich te Batavia eenige ingezetenen vereenigd, ten einde, zoo mogelijk, eene dergelijke inrichting tot stand te brengen. Is er ooit een geschikt tijdstip geweest om zulks te beproeven, dan is het thans, nu zoo vele bekwame en uitmuntende jongelieden in het vaderland, na de Academische lessen te hebben bijgewoond, en hun Academischen graad te hebben verkregen, buiten betrekking moeten blijven, dewijl alle plaatsen bezet zijn. Zoo zij dus maar eenige vooruitzichten hebben, zullen velen hunner genegen zijn om in Indie hunne loopbaan te beginnen. Daarbij komt dat het lager onderwijs in de laatste jaren hier aanmerkelijk is vooruitgegaan, en nog dagelijks in verbetering toeneemt: zoodat ook in dat opzicht de oprichting eener inrichting van middelbaar onderwijs met een goeden uitslag schijnt bekroond te zullen worden. In het volgend nummer hopen wij onze lezers nader met dit voornemen en den aanvankelijken uitslag daarvan bekend te maken.

Ongetwijfeld vermoedden de eerste lezers van dit stuk niet, dat, eenige jaren later, de steller de groote voorvechter zou worden van Indie's behoeften, van grootsche hervormingen, waarbij de nederinge eisch eener instelling van middelbaar onderwijs als weinig beteekenend moet voorkomen; en dat zijn maandwerk, overgebracht naar het moederland, daar langen tijd het eenig, maar buitengemeen krachtig orgaan zou worden van het verlangen naar die hervormingen. Men zij met de nieuwe richting van koloniaal bestuur, steeds door