gerekend te worden op de som van ƒ 132.000, welke ten vorigen jare voor den aanleg van eene telegraphische verbinding tusschen de Oost- en Westkust van Sumatra werd toegestaan, en de jaarlijksche uitgaven voor dien dienst aanzienlijk lager konden gesteld worden. Er is namelijk, zooals reeds hiervoren is gezegd, eene som van / 1.140.000 uitgetrokken voor eene telegraphische verbinding tusschen Java, Bali en Celebes.

Eeeds herhaaldelijk is door de Staten-Generaal de wenschelijkheid betoogd, dat uitvoering werd gegeven aan het sinds lang ontworpen plan om verschillende buitenbezittingen met Java in telegraphische verbinding te brengen, en bij de behandeling van de Indische begrooting voor 1887 heeft de ondergeteekende de hoop uitgesproken, dat de financieele omstandigheden weldra zouden veroorloven een begin te maken met de uitvoering van dat plan. De daarvoor vereischte fondsen meent de ondergeteekende thans te moeten aanvragen. Van de lijnen van het bedoelde plan zal in de eerste plaats de hierboven genoemde verbinding in aanmerking moeten komen, omdat zij meer dan eenige andere bevorderlijk zal zijn aan het tweeledig doel der ontworpen kabelverbindingen, namelijk om de belangen van handel en scheepvaart te dienen en om eene beperking der kosten voor de defensie van de buitenbezittingen mogelijk te maken door ze meer binnen het bereik van het centraal bestuur te brengen.

De kosten van een kabel van Sitoebondo via Boeleleng naar Makasser, ter lengte van 445 Engelsche mijlen, waarvan 20 mijlen kustkabel („ shore end", type Batavia-Singapore-kabel), met de vereischte toestellen en pijpgeleidingen, zullen omstreeks / 1.100.000 bedragen, blijkens eene opgaaf van de maatschappij die de kabelverbindingen tusschen Java en Singapore en Australië exploiteert, welke maatschappij de Regeering met de levering en het leggen van den nieuwen kabel wenscht te belasten. De genoemde som is op het Iste hoofdstukken uitgetrokken. A'erder is voor het oprichten en uit-