niet, gelijk onze provinciƫn, een zelfstandig publiekrechtelijk lichaam vormt onder een bestuur, tot welks samenstelling de ingezetenen medewerken, maar door of van wege de Nederlandsche Regeering als eene bezitting beheerd wordt. Tegen het sluiten van leeningen voor openbare werken in Indie pleitte bovendien dat uitgaven, die elders als tijdelijk en buitengewoon kunnen worden beschouwd, in Indie nog gedurende eene lange reeks van jaren zullen noodig zijn en dientengevolge het kenmerk van gewone uitgaven dragen.

Ook over de vraag, welke bestemming te geven ware aan hetgeen, na vergoeding der ten behoeve van Indie gedane uitgaven, uit de Indische middelen mocht overblijven, had eene gedachtenwisseling plaats. De meeste der leden, die daaraan deelnamen, waren van oordeel dat aflossing der ten laste van Indie geboekte schuld van 45 (of 46) millioen, veeleer dan dekking van Nederlandsche tekorten, ten deze in aanmerking behoorde te komen. Daarnevens werd door sommigen het denkbeeld aangegeven, om zonder buitengewone aflossing door inkoop van nationale schuld tot de vorming van een rentegevend Indisch reservekapitaal te geraken.

Van andere zijde werd betoogd, dat het zelfs uit een zuiver fiscaal oogpunt dringend noodig was, meer dan thans voor de ontwikkeling van Indie's hulpbronnen te doen. De ervaring had toch geleerd, dat de draagkracht der Indische belastingschuldigen geringer is dan de Minister bij de uiteenzetting van zijn financieel program in de memorie van toelichting der begrooting voor 1884 aannam. En de geschiedenis der laatste jaren had opnieuw bevestigd dat de inkomsten uit de koffiecultuur, waarop de Minister blijkens datzelfde staatsstuk voor de eerste toekomst bouwde, in de hoogste mate onzeker zijn. Alleen door verhooging van Indie's productievermogen op ruime schaal kon dan ook de financieele toekomst worden verzekerd. Daartoe moest op het gebied der openbare werken veel meer verricht worden dan thans geschiedt. In de eerste plaats voor irrigatie. Van hoe groot belang bevordering daarvan is te achten,