NIEUWSBLAD VOOR DEN BOEKHANDEL

Korting op schoolboeken en andere leermiddelen. — De Prov. Drentscke en Asser Ct. wordt ons toegezonden met 't verzoek, d iaruit overtenemen een ingezonden stuk, luidende:

Volgens een bericht in dit blad, heeft de Nederlandsche Uitgevers-bond de aandacht van den Minister van Justitie gevestigd op de aanbesteding van schoolboeken voor Veenhmzeri.wtjl deze geheel in strijd is met de belangen van den soliden boekhandel. Ik ben het met dien bond volkomen eens; doch ineen, dat de belangen van den soliden boekhandel ook in grootere mate benadeeld worden door een der voornaamste, te goeder naam en faam bekend staande boekhandelaars te Groningen. Deze tracht in het geheim andere leveranciers aan gemeentescholen te verdringen, door circulaire's te zenden aan h.h. burgemeesters, waarin schoolboeken en alle andere leermiddelen Ut ongehoord lage prijzen worden aangeboden. De Boekverkoopersvereeniging te Groningen is met die handelwijze bekend en heeft verklaard, er niets tegen te kunnen doen. De Uitgeversbond verklaart in genoemd adres, dat de vastgestelde verkoopprijs door boekhandelaars moet gehandhaafd worden, ter wille van de solidariteit in dezen bijzonderen tak van handel, wil men eene eenigszins billijke winst behalen. Nu, de door mij bedoelde boekhandelaar handhaaft in naam ook de prijzen, maar staat op boeken een korting toe van 18 pet., biedt Meijer's en Ruyter s prenten aan voor 60 ets. per boek enz. enz. bij gemeentebesturen, die sinds jaren van andere solide boekhandelaren hunne schoolboeken enz. betrekken. Hoe denkt de Uitgevers-bond over zoo'n schandelijke onderkruiperij?

In het laatst van 1901 heeft de heer A. van Rossum Jr., hier, een folio bijbel (ed. 1663) met 425 ingelaschte platen en solide gebonden in leer met koperen sloten, voor de Boeren in Transvaal beschikbaar gesteld en dezen bijbel ter bezorging toevertrouwd aan den heer Emous, die, na de vrede-

sluiting, het pracht-exemplaar aan ds. H. S. Bos- I man, te Pretoria, voor de nieuwe geref. kerk daar heeft aangeboden.

De heer Van Rossum deelt ons mede, dat des predikants antwoord luidt:

»Heel gaarne en met groote dankbaarheid jegens den vriendelijken gever zou ik dien Bijbel willen | ontvangen en op de kansel van onze nieuwe kerk alhier eene eere- en permanente plaats willen verschaffen. Ik weet, dat de kerkeraad er hoogst ingenomen mede zal zijn».

Van Gustav Frenssen's roman »Jörn Uhl»is het 100e duizendtal exemplaren bij de Gr. Grote'sche Buchh. te Berlijn verschenen.

De «Fliegende Blatter». Het laatst verschenen nummer van de Fliegende Blatter is het 3000e sedert de stichting van dit humoristisch weekblad. Van 7 November 1844 af, toen het ie nummer uitging, is de firma Braun & Schneider, te München, uitgever van de «Fliegende» gebleven. De oprichter Friedrich Braun (f 9 April 1864) en Kaspar Braun (f 29 Oct. 1877) leverden aanvanklijk zelf vele der teekeningen en tekstbij- 1 dragen. De gunst van het lezende publiek welhaast overal heeft het blad voornamelijk verworven, wijl het, wat den tekst betreft, zich altijd op politiek en godsdienstig gebied onzijdig heeft gehouden, en met zijn teekeningen nooit op de zinlijkheid heeft gewerkt. Een engelsch geneesheer moet beweerd hebben, dat een goed humoristisch tijdschrift beter de gezondheid der bevolking van een stad bevordert dan een wagonlading artsenijen. Indien dit waar is, hebben zeker Braun & Schnei¬

der met hun Fliegende Blatter in den loop der

jaren aan apothekers en doktoren veel schade in hun praktijk veroorzaakt.

De tegenwoordige redacteur is Julius Schneider, die wordt bijgestaan door zijn broeder, den schilder Hermann Schneider, door Kaspar Braun H. en Franz Boun. Tot de medewerkers aam de illustratie behooren of hebben behoord Wilh. Busch, Adolf Oberlander, L. Bechstein, H. Vogel, E. Harburger e. a., aan den tekst 0. m. Felix Dahn, Ernst Eckstein.

Een oud bijbelhandschrift. — Uit Kaïro wordt bericht, dat men in Syrië een der oudste, misschien het oudste handschrift heeft gevonden, waarop de Pentateuch is geschreven. Dit is in Samaritaansch schrift gesteld op gazellen-perkament in het jaar 116 van de Mohammedaansche tijdrekening, dus in 735 na Chr. Het is dus ouder dan eenig bekend handschrift van het Oude Testament in Europa of Amerika. Bij vergelijking met den tegenwoordigen bijbel vindt men belangrijke verschillen. George Zeidon, oriëntalist en lid van de «Royal Asiatic. Society», heeft het handschrift voorloopig te bewaren gekregen.

Bij navraag naar het manuscript aan her British Museum, werd verklaard, dat indien alles, wat verteld wordt, juist is, een zeer belangrijke vondst is gedaan, en enkele aankoopen van het Museum van den laatsten tijd, een Samaritaansche vertaling van het boek Numeri, en Hebreeuwsche gebeden, beide van 1339 dateerende, betrekkelijk veel minder 1 waard zijn geworden.

ADVERTENTIEN

t GEVESTIGD

5 W. L BKuSSE-üitierer.

\ Rotterdam. Diergaardesingel 76.

^ Het Bestelhuis is met de correspondentie

X belast.

\ De ondergeteekende beveelt den Boek-

§ handel den Heer W. L. BRUSSE, bij

\ zijn vestiging als Uitgever, gaarne aan.

A Door diens medewerking gedurende

W eenigen tijd in zijn zaken vermeent hij

A zulks te mogen doen.

W S. L. VAN LOOY.

^ Amsterdam, Jan. 1903. [299]

Aankomend Bediende

ten spoedigste gevraagd in een Debietzaak te Amsterdam. Duidelijk schrift en eenige kennis van moderne talen verlangd. Br. fr. onder h. Nr. dezer Advert. a. h. Bureau v. d. Blad. [3°°]

De Firma C. KOOYKER, te Leiden, vraagt ten spoedigste een

AANKOMEND of TWEEDE BEDIENDE.

Aanmelding per brief. [30I1

JoNGMENSCH , langen tijd in den Boekh. Werkzaam, wenscht tegen April van betrekking te veranderen, liefst als REIZIGER voor een goede hrma. Van zeer goede getuigen voorzien.

Brieven franco onder het Nr. dezer Advertentie aan het Bureau van dit Blad. [302]

1 Boekhandel te koop.

g In een sterk vooruitgaande stad wordt TE KOOP aangeboden

$4 een bloeiende

g BOER- en KUNSTHANDEL,

B waaraan verbonden zijn: Leesinrichtingen, T^es™°*e^nX ^

ö Agentschap van een der groote Dagbladen Uitgebreide clientèle. S De tegenwoordige eigenaar is bereid den kooper eenigen tijü

S tG a Koïpïom, inbegrepen het geheel modern ingericht Winkel- eft

S Heerenhuis: / 40.000. . S Tusschenpersonen komen niet in aanmerking.

ft Brieven fr. onder het Nr. dezer Advertentie a. h. Bureau v. è. Blad. [303]

DRUKKERIJ INDIE.

Gezocht een net JONGMENSCH, ongehuwd, kundig vakman en geschikt om de leiding eener Drukkerij op zich te nemen,

Brieven franco onder het Nr. dezer Advertentie aan het Bureau van dit Blad. I3°4j

BEDIENDE.

Gevraagd bij een boekhandelaar-uitgever een BEDIENDE, die gewoon is zelfstandig te werken en in staat is een gedeelte der aanbiedingsreizen te doen. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven, met opgaaf van verlangd salaris leeftijd, en waar werkzaam, onder h. Nr. dezer Advert. a. h. Bureau v. d. Blad. L3°5J

Aankomend Bediende.

P G kan geplaatst worden, extern, in een drukke debiet- ën uitgeverszaak, om verder in het vak opgeleid te worden, liefst spoedig. Voor een flink energiek JONGMENSCH bestaat gelegenheid op den duur eene goede en vaste betrekking te krijgen. Hij moet lust hebben aan eene courant werkzaam te zijn en aanbiedingsreizen te maken. Eenige kennis van stenographie strekt tot aanbeveling. Men schrijve een uitvoerige sollicitatie onder letter A. aan het Bureau van dit Blad. [306]

G evraagd, met 1 Maart, een FLINK BEDIENDE. Bek. met moderne talen vereischte. Sal. / 500. — Br. fr. onder het Nr. dezer Advertentie aan het Bureau van dit Blad. [3°7]