NIEUWSBLAD VOOR DEN BOEKHANDEL

22?

BERICHTEN EN MEDEDEELINGEN, INGEZONDEN STUKKEN.

Johs. Wilmes f. Te Almeloo overleed op hoogen leeftijd een oud-boekhandelaar, waarvan de wereld alléén weet, dat hij bestond. Zij echter, die hem gekend hebben, weten meer van hem en niet omdat het spreekwoord zegt: van de dooden niets dan goeds, neen, hier had men kunnen zeggen: van de levenden niets dan goeds.

In 't klein begonnen, door meer dan gewonen ijver, zelfs zóo dat hij reeds vroeg grootendeels rust moest nemen, zijn zaak uitbreidende, was hij een man, die in Almeloo aller vriendschap genoot.

Degelijk en hoogst eenvoudig was t een eer nem te mogen kennen.

't Is al lange jaren geleden, maar nog hoor ik hem spreken, niet tot den leerling of bediende, maar tot een jongmensen dien hij met zijn meerdere ervaring gaarne ter zijde wilde staan. Een bediende was bij hem lid van het gezin, en deze was dit gaarne.

Met dit enkele woord wensch ik hem dan ook der vergetelheid te ontrukken.

Hardinxveld. BuSE-

In 1900 stelde ondergeteekende een rondzendbrief op, die na hem-zelf door een of twee firma's werd

geteekend en toen spoorloos verdween, ten minste behalve dit 2 of 3 tal heeft geen der confraters, naar zij zeiden, ooit iets er van gezien.

Bij navraag hadden de laatsten allen min of meer bezwaren, zoodat een duplicaat veranderde in een advertentie voor de 2 stedelijke bladen, waarin, daar het langzamerhand nu St.-Nicolaas geworden

was, werd bericht dat van 2 Januari 1901 ai, zijn

winkel te 8 uur gesloten zou zijn.

Ten overvloede werd op de enveloppen voor jaarrekeningen gedrukt: geopend van 7 uur v. m. tot 8 uur n. m.

Over 1901 en 1902 werd geen merkbare achteruitgang van debiet gezien, wel komt af en toe

een klant tegen het sluitingsuur wat vlugger aanloopen, onder mededeeling dat hij zich gehaast heeft vóór achten er te zijn.

De overige confraters bleven overwegen en doen

dat nóg, al schijnt de crisis in de ziekte, die principalen-vrees heet, voorbij, ten minste op een avondwandeling zijn bij een paar van hen sporadische verschijnselen van beterschap waar te nemen.

Revers.

Vervroegde winkelsluiting.

Aan den Redacteur van het Nieuwsblad voor den Boekhandel. Zeer waardeerende het streven der heeren Comender c. s., die mijn naam niet noemen en mij ook o»n vM-™ek tot aansluiting zonden — waarschijnlijk

wegens de geringe beteekenis van mijn winkelzaakstel ik er prijs op hen opmerkzaam te maken, dat ik reeds sinds jaren en het geheele jaar door om 8 uur sluit, en dat ook P. N. van Kampen & Zoon dat doen.

Hoogachtend, Amsterdam, 9 Mei 1903. Johannes Müixer.

Mijnheer de Redacteur, m„ A~ «lmtino-wraasr weer aan den orde is, stellen

sommigen misschien belang er in, hoe het te Dordt

liep.

Het bij den Rijksdag van Denemarken door de Regeering ingediend wetsontwerp betr. de bescherming der auteursrechten op werken der letterkunde en der kunst is met groote meerderheid van stemmen

aangenomen. Van 1 Juni a.s. af zal Denemarken zich bij de Union internationale (Berner-conventie) aansluiten.

n» crhrüfster van «The nortion of labour»

(»Ellen's strijd»), Mary E. Wilkins, heeft een nieuw boek «The wind in the rose bush» gereed. J. Murray (Londen) zal het uitgeven.

Van Max O'Rell, schrijver van «H. R. H, Woman», is een nieuw boek «Rambles in Woman land» verschenen.

In de lacrere klassen van sommige Weener scholen

wordt sinds korten tijd eene nieuwe methode gevolgd om de jeugd te leeren lezen, n.1. door hunne nieuwsgierigheid te prikkelen. In de lokalen zijn kleine letterkasten geplaatst, welke met verschillende typografische lettersoorten gevuld zijn. Gedurende de les laat de onderwijzer de kinderen eenige woorden, welke zij hebben leeren spellen, zetten en weer distribueeren. De resultaten van deze

nieuwigheid zijn zoo gunstig dat ze weldra op alle scholen zal worden ingevoerd. De vakscholen voor typografen zijn dus in de toekomst overbodig!

Een courant, gedrukt en uitgegeven aan boord van een schip, is op zichzelf niets nieuws. Reeds sedert jaren vindt men op de schepen van verschillende groote stoomvaartmaatschappijen een kleine pers, waarop gedurende de reis menu's, concert-programma's en bij sommige gelegenheden ook wel eens een «extra-lijding» wordt gedrukt.

Het nnncmen van «buitenlandsch nieuws» was

echter om begrijpelijke redenen uitgesloten. Hierin is thans verandering gekomen. Sinds op vele schepen een toestel is aangebracht voor het ontvangen en verzenden van ether-telegrammen is het mogelijk geworden om gedurende den overtocht ook berichten van »buiten» te ontvangen. Het stoomschip ïEtruria» van de Cunard-lijn heeft 't eerst gedurende de vaart van Liverpool naar New-York op deze wijze verkregen nieuwsberichten in haar «Bulletin» opgenomen. Het is sthe

Graphic», die van zulk een een »(_unara-Duiieiin» in zijn laatste nummer eene reproductie in lichtdruk geeft. Aan het hoofd van dit zee-nieuwsblad eene afbeelding van een gedeelte van den wereldbol, met de toestellen voor draadlooze-telegraphie en de steden New-York en Liverpool. Op de eerste pagina, het geheele blad bestaat uit vier pagina's in formaat van 8x6 inches, staan de Marconigrammen, op de tweede de berichten van andere

schepen ontvangen, terwijl de derde en vierde bladzij worden ingenomen door «plaatselijke berichten en bekendmakingen der Maatschappij».

A D V E R T E NTIEN.

Voor de talrijke blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van ons geliefd eenig kind betuigen wij onzen innigen dank.

P. DE JONG.

J. DE JONG—

bolsward, Mei io03- [I6l2] zeilmaker.

Verschenen: Afl. 1 en 2 van

F. H. Eydman Jr., Leerboek der Chemische Technologie.

Met een groot aantal afbeeldingen. Kompleet in ongeveer «5 afleveringen a 30 cent.

,i„ Mhl no n is het iretal aflev. foutief als ? opgegeven).

Wie hiervan exempl. in commissie wenscht te ontvangen, vrage aanAmsterdam. [1615] _^±- VAN LUUY'

AANKOMEND BEDIENDE.

Gevraagd in een Boekhandel annex Drukkerij, in een kleine plaats, een AANK. BEDIENDE, P.G. voor winkeldebiet en administratie, bij voorkeur iemand geschikt om ook voor de drukkerij te reizen in den omtrek.

Br. fr. onder het Nr. dezer Advertentie aan het Bureau van dit Blad. Ll6l3j

J ONGMENSCH, 27 jaar, 6 jaar in den boekhandel, zoekt plaatsing daar, waar gelegenheid bestaat na verloop van eenigen tijd, de zaak over te nemen. Liefst in Utrecht of Gelderland. Hoog salaris geen vereischte. Brieven franco onder het Nr. dezer Advertentie aan het Bureau van dit Blad.

[1614J

9?

KOLOSSAAL SUCCESII!

]>e uien we Amerikaansche dans

THE CAKE WALK"

DOOR

Lawrence 33. O'Connor. Wtfs f 0.90.

Aanbiedingscondities gedurende de maand Mei 1 Exemplaar 40 pC. 7/6 Exemplaar met 50 pC.

Amsterdam. [>6i6] G. ALSBACH & GO.