scheping en Londen-winsten vervallen, dan zal men voor hetzelfde geld bij ons een beteren kop thee kunnen drinken dan in Engeland.

Kameelwol of kemelhaar is een voornaam artikel van uitvoer, doch met uitzondering van New-York gaat nagenoeg alles naar Londen, waar zich de voorname markt hiervoor gevestigd heeft. Alleen in Frankrijk bestaat eenige consumtie voor de echte kameel wol, maar niet van belang genoeg dat een directe uitvoer daarheen geregeld kunne plaats hebben, en in de Duitsche wolfabrieken heeft men slechts hoogstzelden aanleiding deze dure maar fijne wolstof te nemen.

Strooband of strawbraid. Het zal zeker menig drager of draagster van eenen stroohoed verwonderen te hooren, dat de kans ongeveer vier tegen één staat, dat zulk hoofddeksel uit Chineesch strooband is vervaardigd. Sedert ongeveer een twintigtal jaren exporteert China gevlochten stroo in banden, en gaandeweg heeft de uitvoer daarvan ontzaglijk groote afmetingen aangenomen. Ook hiervoor is de hoofdmarkt Londen, doch Amerika is eveneens een zeer belangrijke afnemer — terwijl laatstelijk kleine partijtjes van bijzonder maaksel direct naar Marseille, Genua en Hamburg zijn verscheept. In Italië, Zwitserland en Duitschland bestaan zeer groote fabrieken die stroohoeden maken, en in vroegere jaren werd het stroo veel in de beide eerste landen door handen in vlechten geplet, terwijl dit ook eene voorname industrie was, bijv. in Buton. Intusschen is handenwerk zoo belangrijk veel goedkooper in China, dan in Europa (waar binnenslands eene geheele familie met ongeveer fl. 7 a fl. 8 per maand kan rondkomen), dat men wel aannemen mag, dat langzamerhand het Chineesche strooband het Europeesche geheel verdringen zal, en het laatste alleen voor specialiteiten, waarbij prijs geene rol speelt, in aanmerking zal kunnen komen. Daar de fabricage van hoeden veel meer geschiedt op het vasteland dan in Engeland, is het van belang dit artikel uit China in het oog te houden, want natuurlijkerwijze moet eene directe verzending naar goed gelegen continentale