van de paseerbaan is de gevangenis. Voorts vindt men rondom het plein eenige andere gebouwen van minder belang. Aan de kanten van hetzelve in alle rigtingen zijn eenige vierkante afdakken, op vier of zes stijlen rustende, aan alle zijden open, geplaatst, welke afdakken men den naam van pendoppo geeft. Onder deze pendoppo's, plaatsen zich de rijksgrooten en beambten met hun gevolg, wanneer zij aan het hof komen om orders te ontvangen, rapporten te brengen of andere zaken te verrigten. Zoo heeft de rijksbestierder of eerste staatsdienaar eene voor hem bestemde pendoppo tot datzelfde einde, wordende deze personen bij dergelijke gelegenheden niet in den kraton toegelaten. Bij dag komt men zelden op de paseerbaan zonder eenige dezer lieden onder de pendoppo's te vinden. Zij zitten alsdan met de beenen kruislings over elkander op een uitgespreid matje op den grond, welk matje hun altijd wordt nagedragen. Achter en ter zijde van hen zitten hunne schrijvers en verder gevolg, dienende om hunne beteldoos, schrijflezenaartje, zonneschermen, matje enz. te dragen. Gewoonlijk vindt men er één bij die een keteltje met water draagt, hetzij om te drinken, hetzij om van tijd tot tijd de handen te reinigen. Tegenover den ingang van den kraton heeft de paseerbaan een hek en poort, deze buitenkomende heeft men terstond aan zijne regterhand het nederlandsche fort, zijnde een regelmatig vierkant, met een bastion aan ieder der hoeken. Hetzelve heeft in het midden van alle vier de zijden een ingang en ophaalbrug, en is van een breede gracht omgeven. Daar hetzelve van den alun-alun slechts door een weg van gewone breedte is afgescheiden, is de kraton of het paleis van den keizer als het ware onder het geschut van het fort. In hetzelve zijn kazernen voor 400 man, alhoewel het garnizoen thans slechts uit 200 bestaat. Van de poort van den alun-alun regt uitgaande, en het fort dus ter regterhand latende liggen, passeert men den hoofdingang van het fort, een weinig voortgaande heeft men aan zijne linkerhand eenige buizen, door Chinezen bewoond, en vervolgens het nieuwe logement,