voor eenige tegemoetkoming in de hooge prijzen, die gedurende eenige maanden bedongen konden worden. Hoewel die hooge prijzen zich niet staande hielden, is ook thans de marktwaarde nog zeer loonend voor den planter. De teelt van thee en kinabast werd op eene zware proef gesteld door de gestadige daling van de marktwaarde. Indigo en vooral specerijen waren tot voordeelgevende prijzen te plaatsen. De rijstoogst was zoo overvloedig, dat opnieuw belangrijke uitvoeren van Java-rijst naar Nederland plaats vonden."

„Op handelsgebied blijft groote omzichtigheid geboden, en de noodzakelijkheid, om bij het verkenen van krediet uiterst behoedzaam te werk te gaan, schijnt gaandeweg meer algemeen erkend te worden. Althans kwamen in het afgeloopen jaar minder talrijke faillissementen voor bij Chineesche en Arabische handelaren. Verlaging van werkloonen, gepaard aan een kleinen koffieoogst en verminderde marktwaarde van hare eigen gewassen, zijn zoo vele redenen tot vermindering van de koopkracht bij de inlandsche bevolking, waarvan de gevolgen voor den importhandel zich doen gevoelen. Nu en dan doen zich stemmen hooren, om aan te toonen, hoe ongunstig de planter op Java geplaatst is ten opzichte van zijne naburen in Britsch-Indie en op Ceylon, die door het daar bestaande muntstelsel tegenwoordig een voordeel hebben van meer dan 30 pet. Maar, daargelaten de verhooging der prijzen van alle import-artikelen, die bet gevolg zou wezen van een gewijzigd muntstelsel, wordt ook van bevoegde zijde betoogd, dat de algemeene toestand onzer kolonie daarmede even weinig gebaat zou worden als dit in Britsch Indie het geval blijkt te zijn."

„Wij verkochten in den loop des jaars voor een totaal bedrag van f 1,890,909, dus bijna 1 millioen minder dan in 1886, hetgeen niet alleen veroorzaakt is door minder aanvoeren, maar ook het gevolg is van de lagere marktwaarde van eenige producten."

Van meer gewicht zijn de mededeelingen en cijfers der N e-