elkaar voortdurend beoorlogen, en geen ander begrip schijnen te hebben van het menschelijk leven dan luilakken, stelen en moorden, dat de slavenhandelaars hun bestaan vinden. Het voortwoekeren van dit beulenwerk wordt verklaard door de chronische regeeringloosheid, welke in de binnenlanden heerscht.

„Ongelukkigerwijze valt het veel gemakkelijker deze jammerlijke toestanden te staven dan doeltreffende middelen aan te geven om er uit te geraken. Kardinaal Lavigerie wil „geweld met geweld keeren" en daartoe een korps vrijwilligers werven, die, met het zwaard en de revolver ter hand, een nieuwen kruistocht zullen moeten beginnen tegen de drijvers van den menschenhandel en tot bescherming der vervolgden en vertrapten.

„De Anti-Slavery Society heeft geweigerd tot dat plan haar steun te leenen. Mijns bedunkens terecht. Dergelijke legioen zou tot groote misbruiken en tot nog ergerlijker schandalen kunnen voeren dan die, welke het geroepen zou zijn te fnuiken. Het zenden van gewapende expedities naar het binnenland van Afrika zou ook noodlottige gevolgen kunnen hebben voor de deelnemers daaraan zeiven, en misschien gansch andere gevolgen na zich kunnen sleepen dan de ontwerpers beoogden. Van het uitrusten van vliegende kolonnes, door de militaire macht der betrokken mogendheden, wil de Anti-S la very Society ook niet hooren — almede terecht, naar mijn inzien. Wij hebben nooit iets goeds, duurzaam nuttigs, uit zulk optreden zien voortvloeien, wel burgeroorlog en allerlei ellende, misschien nog erger dan slavernij.

„ Moet men dan de slavenhandelaars, de vervolgers en beulen van vrouwen en kinderen in Afrika, ongestoord hun gruwelijk handwerk laten voortzetten? Het zij verre. Men kan heel veel doen, om het monster van den menschenhandel in zijn wreedsten vorm allengs den kop in te drukken door het raison d'être der slavenhalers te vernietigen. Deze zouden zich zooveel moeite en risico niet getroosten, om hun inenschelijken buit te vermeesteren, als er geen gestadige vraag