„De waardevermindering van zilver en de geëvenredigde daling der wisselkoersen kwamen den uitvoerhandel ten bate, terwijl, ten gevolge van de levendige vraag naar vele der voornaamste invoergoe deren, de invoerhandel door de dalende koersen minder geïnfluenceerd werd.

„ Ten opzichte van den invoer-, alsmede den uitvoerhandel, verdient bijzondere vermelding, dat directe verschepingen van Singapore naar het vasteland aanzienlijk toenemen. Thans komen hier meer stoomschepen aan met lading, geheel of gedeeltelijk te Hamburg, Bremen en Antwerpen ingenomen, terwijl het aantal stoomschepen, die voor genoemde havens hier laden, gestadig toeneemt. Het is dientengevolge te verwachten, dat de meerbedoelde havens meer en meer haar behoefte aan zoogenaamde Straits produce rechtstreeks van hier uit zullen doen verschepen, in stede van, zooals vroeger, van de Londensche markt afhankelijk te blijven. Voor zoover den invoerhandel betreft, heeft tot nu toe Nederland geen deel genomen aan den rechtstreekschen uitvoer naar de Straits, wegens gemis aan directe stoomverbinding van Nederlandsche havens met deze kolonie. Daarentegen hebben de rechtstreeksche verschepingen van deze haven naar Amsterdam en Botterdam de cijfers van den uitvoer naar Nederland belangrijk doen toenemen.

„ Als minder gunstige toestanden moeten worden aangemerkt : eenige daling der waarde van de in deze stad gelegen bebouwde eigendommen, toe te schrijven aan zwaardere gemeentebelastingen, zoomede aan de vrees voor hoogere belastingen; de druk op de suikercultuur en de verminderde winsten der twee plaatselijke assurantie-maatschappijen door concurrentie der Engelsche maatschappijen. De Straits Insurance Company en de Singapore Insurance Company hebben geen geringe verliezen geleden bij dien premiënstrijd, door de oude, bestaande Engelsche maatschappijen geopend.

„ De voortdurende ontwikkeling der Maleische staatjes op