De omschrijving van de taak der Staatscommissie brengt volstrekt niet mede dat in elk geval de dwangcultuur op den tegenwoordigen voet moet worden gehandhaafd. Acht zij het, om tot opheffing van de aan de gouvernementskoffiecultuur klevende bezwaren te geraken, noodig opheffing van de cultuur in de minst geschikte streken voor te stellen, dan is zij daartoe ten volle bevoegd. Wat in de omschrijving van de taak der Staatscommissie wordt gezegd omtrent de uitbreiding der cultuur, beoogt in het algemeen die teelt, welke, in overeenstemming met artikel 56, n°. 6, van bet Eegeeringsreglement, zoowel in het belang der inlandsche bevolking als tot handhaving van de rechten der Eegeering op een evenredig deel van hare opbrengst in den vorm van belasting, strekken kan.

Van bespreking van middelen, die ter verbetering van de gouvernements-koffiecultuur zouden kunnen worden aangewend, meent de ondergeteekende zich te moeten onthouden, uit eerbied voor de Staatscommissie, op wier zelfstandig oordeel wordt prijs gesteld.

Om dezelfde reden kan hij zich bezwaarlijk uitlaten over het denkbeeld om de gouvernements-koffiecultuur ter Sumatra's Westkust door eene algemeene hoofdelijke belasting te vervangen. Overlegging aan de Kamer van het rapport over de koffiecultuur in dat gewest is niet aanbevelenswaardig zoolang de Staatscommissie, in wier handen dat rapport gesteld is, haar advies niet heeft uitgebracht.

De jaarlijksche bijplantingen geschieden krachtens machtiging van den Gouverneur-Generaal, en het is bezwaarlijk aan te nemen dat de Gouverneur-Generaal die machtiging zou verleenen zonder de voorstel-staten te raadplegen. De ondergeteekende kan niet inzien dat raadpleging hier te lande van de voorstel-staten betreffende de door elke dessa uit te voeren bijplantingen van eenig nut zou zijn. Ten einde echter een overzicht te verkrijgen van den omvang der koffiecultuur in ieder district, is de Indische Eegeering onlangs