Zoolang de Nederlandsch Indische Stoomvaartmaatschappij de paketvaart in den Indisshen Archipel nog bedient, zal die tweemaandelijksche dienst ongeveer / 59.000 jaars kosten. Hoeveel die dienst zal kosten wanneer de bediening van de paketvaart overgaat aan de Koninklijke Paketvaart-maatschappij, kan nog niet worden opgegeven, omdat het subsidie niet voor alle lijnen gelijk is. Daar echter ingevolge de overeenkomst, welke ter uitvoering van de wet van 19 Maart 1888 (Staatsblad n°. 48) met de heeren Boissevain c. s. gesloten is, geene nieuwe diensten aan de Paketvaart-maatschappij kunnen worden opgedragen dan onder nadere goedkeuring bij de wet, zal hieromtrent te zijner tijd een wetsvoorstel ingediend moeten worden.

Wanneer er noodzakelijkheid blijkt te bestaan tot wederinvoering van een stoomvaartdienst tusschen Java, Madura, Bali en Lombok, zal daaromtrent ongetwijfeld een voorstel door de Indische Eegeering worden gedaan. Voor zoover hier te lande bekend is, is van die noodzakelijkheid nog niet gebleken.

De verhouding van de Eegeering tot de kerkgenootschappen in Indie is een onderwerp, dat reeds herhaaldelijk bij het behandelen der Indische begrooting in de gewisselde stukken is ter sprake gekomen. De leden die thans weder als hunne meening te kennen gaven dat de inmenging der Eegeering in kerkelijke zaken behoort te vervallen, en daarbij herinnerden aan hetgeen te dien aanzien door den heer Douner in de zitting der Tweede Kamer van 17 November 1885 is gezegd, schijneu niet genoegzaam rekening te houden met art. 122 van het Eegeeringsreglement, hetwelk in de bestaande inrichting en het bestuur der Christelijke kerkgenootschappen geene verandering duldt, dan met wederzijdsch goedvinden van den Koning en het bestuur van het betrokken kerkgenootschap.

Of en hoe die wetsbepaling zoude behooren te worden gewijzigd, om veler grieven en godsdienstige bezwaren weg