de onsplitsbare onkosten in Nederland geschiedt volgens een tarief, dat telken jare op voorstel van de Nederlandsche Handelmaatschappij wordt vastgesteld naar aanleiding van de in het vorig jaar verkregen uitkomsten. Voor 1889 is geraamd het tarief, dat in April dezes jaars voor 1888 is vastgesteld. Het verschil tusschen het tarief en de werkelijke uitgaaf wordt jaarlijks door de Nederlandsche Handelmaatschappij bij de verantwoording van de opbrengst der Oost-Indische gouvernementsproducten verrekend.

De raming der vrachten is zeker niet te laag gesteld, daar voor de geheele herwaarts te vervoeren hoeveelheid op stoomvracht is gerekend.

Over de wijze waarop het onder b genoemde bedrag zal worden uitgekeerd en de regelen voor het geven van toelagen aan Christelijke vereenigingen te stellen, zal eerst beslist kunnen worden wanneer de voorgedragen post door de Wetgevende Macht zal zijn goedgekeurd. Onder de hier uitgetrokken som is ook begrepen het bedrag, dat reeds op vorige begrootingen voor de opleiding van hulppredikers was toegestaan. Wat thans meer wordt aangevraagd strekt voornamelijk om tegemoetkoming te verleenen aan die vereenigingen, welke wenschen mede te werken om het verkrijgen mogelijk te maken van de mannen, die genegen zijn zich met de verzorging der godsdienstige behoeften van de militairen in de groote garnizoenen te belasten. Dat bedrag is te gering, dan dat daarmede eene bevordering van het zendingswerk op groote schaal zoude kunnen worden ondernomen. Eene ondersteuning van de Rijks zendingsvereeniging, wier arbeid niet te min hooge waardeering verdient, wordt daardoor ook niet mogelijk en lag niet in de bedoeling van den ondergeteekende.

Het voor het vervoer van brievenmalen uitgetrokken bedrag van / 138.000 is geraamd naar de gemiddelde uitgaven, in de laatste jaren ter zake gedaan. Het aandeel van de Indische posterij in de betalingen aan de maatschappij „ Nederland" bedroeg in de laatste jaren (vergelijk de Koloniale