om deze vorsten over te halen zooveel van hunne zelfstandigheid op te offeren, als verlangd wordt van wie zich in de zon der Britsche bescherming willen koesteren.

Het protectoraat heeft tot dusver weinig verandering gebracht in den zorgeloozen, tragen aard van de Maleische bewoners dezer landen; doch het is reeds veel gewonnen dat zij hunne eeuwigdurende veeten en vechtpartijen hebben opgegeven, en dat rust en orde hier veiligheid voor personen en goederen hebben doen ontstaan. Daaraan is het te danken dat Europeesche, maar voornamelijk Chineesche industrieelen, landbouwers en kooplieden zich in het vruchtbare land hebben kunnen nederzetten. Er zijn wegen getrokken, spoorwegen en telegrafen aangelegd, rivieren bevaarbaar gemaakt, havens gegraven, mijnen ontgonnen, fabrieken en plantages nedergezet, bosschen en wildernissen uitgeroeid om voor de teelt van kina, peper, gambier, rijst, thee, koffie enz. plaats te maken.

Perak, om een paar voorbeelden te noemen, vertoont in 1887 eene belangrijke toeneming van bevolking; eene veel hoogere opbrengst van de tinmijnen; eene stijging der Staatsinkomsten tot 1,827,476 dollars, tegen eene uitgaaf van 1,550,489, terwijl in den tijd der onbeschermde zelfstandigheid de rekening met een tekort sloot. De staten van den uitvoer geven een totaal van 12,249,334 dollars; die van den invoer een van 6,951,962 dollars. Perak bezit eenen spoorweg, de eerste op het schiereiland, die ö1/^ pet. dividend uitkeert. In Selangore zijn de Staatsinkomsten in 10 jaren, het tijdvak waarover het protectoraat zich uitstrekt, van 226,853 dollars tot 1,153,896 dollars gerezen; de uitvoer bedroeg er 5,901,756 dollars, de invoer 5,052,113 dollars.

De gouverneur der Straits Settlements, Sir Cecil Smith, heeft bij de verslagen der residenten een algemeen rapport gevoegd, waarin hij in de warmste bewoordingen hulde brengt aan de vertegenwoordigers van het Britsche gezag en aan zijnen ambtsvoorganger, Sir Erederik Weid, die de ontwik-