overing der woestijn", wijdt, zullen het met ons eens zijn dat de daarin beschreven ondernemingen getuigen van een niet gering koloniseerend genie:

Biskra, Tougourt, de woestijn, de Sahara en hare oasen, hoe ver scheen dit alles nog slechts eenige jaren geleden! Thans is een tocht naar de Sahara slechts een plezierreisje.

Biskra? de spoorweg komt er sedert vier maanden. De woestijn ? zij is slechts drie dagen van den „ boulevard des Italiens \"

Ge verlaat Parijs des avonds met den sneltrein naar Marseille; ge scheept u den volgenden dag in voor Philippeville, waar ge den dag daarna ontscheept. Den derden dag kunt ge op uw gemak per spoor gaan van Philippeville naar Constantine en van Constantine naar Biskra: ge doorreist de Teil, de hoogvlakten, de zuidelijke bergen van den Atlas, en, des avonds, zijt ge van de zee in de woestijn getransporteerd.

Talrijke toeristen werden reeds, ieder jaar, gelokt naar het zuiden der provincie Constantine door de faam der engten van El Kantara, deze poort van het rijk der palmen, die zich zoo verrukkelijk aan 't oog vertoont, en door de zucht om Biskra, de lachende oase, te zien en de eindelooze woestijn te aanschouwen. Thans, met de gemakkelijke gemeenschapsmiddelen, mag men voorspellen dat Biskra een meer en meer gezocht winterstation zal worden voor de delicate gestellen, die een warm klimaat en zuivere lucht zoeken. Biskra heeft zelfs de eerzucht voor een badplaats door te gaan; want het heeft een warme zwavelwaterbron, waarvan de geneeskundige eigenschappen door de inlanders gewaardeerd worden: wij zullen er weldra de casino Sahara zien! met de uitgezochte dansen der Ouled Naïl en andere vermakelijkheden.

Doch weldra zal ook Biskra zonder twijfel te alledaagsch zijn voor de liefhebbers van het ongewone; de toeristen die eenige pretensie maken zullen verder willen gaan, de indruk-