bekwame en toewijdende directie van den heer Jus, en, dank zij de weldaden eener meer en meer overvloedige irrigatie, heeft er in dit land een ware omkeering plaats gegrepen: in dertig jaren is de waarde der oasen vervijfvoudigd, en, ten gevolge van de ontwikkeling van de bronnen van bestaan, van de lotsverbetering der inlanders en de algeheele pacificatie van dit gedeelte van het Algerijnsch Zuiden, is de bevolking der Oued Rir' meer dan verdubbeld.

Thans leveren de artesische putten van de Oued Rir', die met honderdtallen geteld worden, gezamenlijk, meer dan vier kubieke meters water per seconde, dat is honderd dertig millioen kubieke meters per jaar. Dit is een inderdaad enorm debiet, wanneer men bedenkt dat het de Sahara geldt: om er zich een duidelijke voorstelling van te geven kan men aannemen dat het gelijk is aan ongeveer een tiende van het debiet der Seine met lage waterstand, of ook dat het gelijk staat met het debiet van rivieren, die belangrijk genoeg geacht werden om haar naam te geven aan departementen, zooals de Cher, de Indre.

Niets is treffender dan de onverhoedsche aanblik van een dezer schoone springende putten der Oued Rir', te midden van de nog maagdelijke steppen eener verbrande en geroosterde vlakte. Achter eene beschermende omheining, hoort men het geraas van een waterval, die de omringende stilte verbreekt. Men nadert, men meent een doorzichtigen schitterenden kristallen koepel te zien, en het oog, als het ware betooverd, verlicht zich in de aanschouwing van de massa helder water, dat uit de metalen buis ontstuimig opborrelt, een tweetal meters boven den grond, en rondom de opening neervalt in een breede kuip, waaruit een snelvlietende beek ontspruit. Na een heeten dag in de zon en het stof, zich te baden in een kuip van een artesischen put, in de schaduw van groote palmboomen, en eene douche te nemen onder den dichten straal van dit lauw en helder water is een wellust, der personen aan te bevelen die de reis naar de Oued Rir' maken.