laten — op den duur in staat zullen zijn, hun product tegen dien zoozeer verlaagden kostprijs aan de markt te brengen.

„ Het is toch een feit, dat in de laatste jaren, bij de exploitatie der suikerfabrieken, niet alleen zéér zuinig is te werk gegaan, doch dat uitsluitend met het doel om den kostprijs van het product zoo laag mogelijk te brengen, voor vernieuwing, ja, in menige gevallen, zelfs voor het onderhoud van gebouwen en machinerieën weinig of niets is uitgegeven, en men zich tot de strikt noodzakelijke reparatiën heeft bepaald.

„Op die wijze kunnen echter de zaken op den duur niet gedreven worden; men zal op een gegeven oogenblik voor buitengewone uitgaven komen te staan, en de gemiddelde kostprijs, over eenige jaren genomen, zal blijken aanzienlijk hooger te zijn dan die speciaal voor het jaar 1887 geconstateerd.

„ De gemiddelde verkoopprijs voor het product der laatste 4 jaren zal zeker wel niet hooger mogen gesteld worden dan / 9, basis n°. 14, en aannemende dat het gemiddelde nummer, waarin de suiker wordt afgeleverd, 123/4 bedraagt, wordt

bruto per picol gemaakt ƒ 8.877a

af commissie, stel 27a % „ 0.21

t 8.167,

af onkosten „6.63

Rest. . . . / 1.5372 winst, waarvan dan nog dient afgetrokken te worden het kosteude van de vernieuwing of het onderhoud van machinerieën en gebouwen, dat, wellicht voor een gedeelte, doch zeer zeker niet in zijn geheel in het kostcijfer van / 6.63 begrepen is.

„En nu is het de vraag: kunnen, na aftrek daarvan, met het restant winstcijfer, de renten op de kapitaalschulden en de verdere risico's der exploitatie gedekt worden, en blijft er dan nog een behoorlijk cijfer voor amortisatie over?

„Voor ondernemingen, vrij van lasten, zal een winstcijfer